Együnk

7 egészséges élelmiszer, amiből jó, ha mindig van otthon

Furcsa időszak ez, amelyben új szokásokat veszünk fel. Mostanság például még az is igyekszik a lehető legkevesebbet a boltba járni, ami egyébként szeret vásárolni. Épp ezért különösen fontos, hogy ha mégis rászánjuk magunkat a bevásárlásra, úgy válogassuk össze a kosár tartalmát, hogy egy ideig mindenképp kitartson.

Most, hogy az egész család otthon eszik, még nagyobb figyelmet kell fordítanunk arra, hogy amit főzünk, egészséges legyen. Az összezárva töltött idő egyik jó hozadéka lehet, hogy új, egészségesebb étkezései szokásokat alakíthatunk ki, jobban odafigyelhetünk rá, mi kerül a tányérra. Ezekből az egészséges ételekből érdemes mindig tartani otthon, hogy akkor is mindig finomat és egészségeset főzz, ha épp kifogytál az ötletekből ebéd vagy vacsora előtt.

 

Hüvelyesek: lencse. szárazbab, sárgaborsó, csicseriborsó

Remek fehérje- és rostforrások, vitaminokkal, ásványi anyagokkal és antioxidáns hatású vegyületekkel is tele vannak. Ráadásul nagyon változatosan elkészíthetők, lehet belőlük saláta, leves, főzelék, de akár fasírt is, sőt tésztaszószokba is beleillenek.

 

Leveles zöldségek

A káposzta viszonylag tartós, sokáig elálló zöldség, de spenótból, salátából csak egy-két napra előre szerelkezz fel, mivel viszonylag hamar megfonnyadnak. Addig viszont nemcsak a húsok mellé felszolgált saláta készülhet belőlük. A salátaleveleket használhatod tortilla helyett a tavaszias, friss tekercsekhez, de akár zöld turmixokhoz is. A spenót nemcsak főzelékként és a zöld turmix alapanyagaként finom, hanem párolva, a krumpli vagy a rizs mellett vagy helyett is. A káposztás ételeknek pedig a magyar konyhában szinte végtelen a választéka. A leveles zöldségekhez mindig adj egy pici zsiradékot, hogy segítsd a zsírban oldódó vitaminok felszívódását.

 

Joghurt

A joghurt tele van fehérjével, kalciummal és B-12 vitaminnal, és probiotikumokkal, amelyek a bélflóra egyensúlyáról gondoskodnak, ezen keresztül pedig támogatják az immunrendszer működését, ami most különösen fontos. Nem csak a müzlihez jó, lehet belőle salátaöntet, de tejszín helyett is használhatod levesekben, mártásokban. Zöldségeket is mártogathatsz bele, pohárkrémekhez is jó, sőt, még a süteménybe is tehetsz belőle.

 

Banán

Ez a szuperédes gyümölcs nagyon gazdag vitaminokban, rostban és olyan ásványi anyagokban, mint például a kálium vagy a magnézium. Sportolás előtt is remek, mivel energiával látja el a szervezetet. Palacsinta, banános süti, turmix, sőt, akár fagyi is készülhet belőle, ezekben a cukrot is helyettesítheti a banán. Ha túl sok banánt vettél, egy részét héj nélkül fagyaszd le, a fagyihoz egyszerűen csak össze kell turmixolnod.

Gabonafélék: barna rizs, köles, hántolt árpa

Egészségesebb köret lehet belőlük, mint ha ragaszkodnál a krumplihoz és a fehér rizshez, ráadásul ízükben is változatosabbak, mint a klasszikus köretek. Ráadásul nem csak köretként tálalhatod őket, de lehet belőlük édesség, például kölespuding is.

 

Fagyasztott zöldség és gyümölcs

Ezekből mindig jó, ha van otthon egy adag. A vitamindús vegyes zöldség jó lehet rizottóhoz, egy gyors leveshez, hús mellé, párolva, köretnek, míg a fagyasztott gyümölcsökből szinte bármi készülhet a turmixtól a túrókrémen keresztül a gyümölcsös süteményig. Egy-két üveg befőtt, vagy konzerv zöldség is jó, ha mindig áll a kamrában.

 

Tonhalkonzerv

A hal nagyon gazdag szívvédő fehérjében, omega-3 zsírsavakban, és a mostanság szintén nagyon fontos D-vitaminban, így érdemes rendszeresen fogyasztani. A konzerv, lehetőleg saját levében eltett tonhal pedig sokáig eláll a kamrában, és nagyon sokoldalúan felhasználható. A tonhalsalátától a szendvicskrémen keresztül a tésztaszószig bármibe belekerülhet.