Együnk

Ezeket a köreteket készítsd a sült krumpli és fehér rizs helyett!

A szénhidrátoknak hatalmas szerepük van az étrendünkben, ezért nem mindegy, hogy mikor, milyet és mennyit fogyasztunk belőlük, vagy mit adunk a csemeténknek. Fontos figyelni arra, hogy javarészt lassú felszívódású szénhidrátot tartalmazzon például az ebédünk körete, hiszen ezek a gabonák vagy zöldségek fokozatosan adják le az energiát, és nem hirtelen nyomják fel a vércukorszintet.

Ez nem csak a cukorbetegeknek, vagy az inzulinrezisztenseknek fontos szempont, hanem mindenkinek. Mert ha ezeket fogyasztod a cukor, fehér liszt, fehér rizs és a túlfinomított élelmiszerek helyett, akkor nem fogod az étkezés után 30 perccel a falat kaparni, és az állandó édesség utáni vágy is megszűnik.

Ezeket a köreteket készítsd a sült krumpli és fehér rizs helyett!

 Lássuk tehát az alternatívákat:

1. Árpa vagy polgári nevén gersli

Egy méltatlanul szinte feledésbe merült gabonáról van szó, amelyről a legtöbb embernek a takarmánynövény és a sör jut az eszébe.

Hatalmas a rosttartalma, gazdag B-vitaminban, káliumban és magnéziumban is. Éppen ezért a rendszeres fogyasztása szuper hatással van a szellemi és fizikai teljesítményre is. Csökkenti a vér koleszterinszintjét és glükózszintjét is.

Elkészítése előtt érdemes alaposan átmosni, majd pici olívaolajon megpirítani. Háromszoros mennyiségű vizet készítsünk elő a főzéséhez, de mindig csak annyit adjunk hozzá, amennyit éppen felszívott főzés közben. Lassú tűzön, kb. 45-50 percig készül. 50 perc után is megtartja a rizshez képest kicsit rágósabb állagát. Mi “rizottó” készítéséhez ajánljuk, de sokan töltik meg vele a káposztát vagy épp a hurkát is.

Például itt van a sült céklás árparizottó receptje.

2. Hajdina vagy pohánka

A hajdinát talán még kevesebben ismerik, mint a gerslit, pedig nem csak kiváló vitaminforrás, hanem gyógyító hatása is van. Elődeink gyakran alkalmazták magas vérnyomásra, de magas rosttartalma miatt az emésztést is nagyszerűen segíti.

A növény magját a rizshez hasonlóan köretként készíthetjük, lisztjéből pedig sós és édes palacsintát is készíthetünk, akár tojás nélkül is. Az íze jellegzetes, emlékeztet a dióra.

3. Köles

A köles igazi megmentő a gluténmentes étrendet követőknek, ráadásul jó hatással van a körömre és hajra is. Könnyen emészthető, ezért méregtelenítéskor is gyakran fogyasztják.

Sós és édes verzióban is egyaránt elkészíthető, szuper alapanyag a desszertek esetén is!

4. Bulgur

A bulgur a legjobb társ a rohanós hétköznapokban, olyan gyorsan elkészül.

A bulgur tört búza, gazdagabb rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban, mint a rizs vagy a kuszkusz, magas a B-vitamin és vas tartalma is.

Öntsük egy edénybe és egy picivel több vízzel tegyük fel forrni, mint amennyi épp ellepi. Lassú tűzön főzzük, fűszerezzük. 10 perc után lekapcsolhatjuk, még 5 percet párolódni hagyjuk és már fogyaszthatjuk is. Keverhetünk hozzá sült zöldségeket, vagy egy meleg saláta alapanyagaként is nagyszerű.