Test és lélek

Biztonságban a napon

Ilyenkor, a nyár derekán szinte nem telik el nap, hogy ne halljuk, mennyire károsak is az UV sugarak: leégés, idő előtti öregedés, napallergia, a bőrrák nagyobb kockázata…
Talán ennek is köszönhető, hogy ha strandolni készül a család, rendszerint az elsők között csomagoljuk be a naptejet vagy a napolajat. A napsugárzással szembeni hatékony védelem szempontjából azonban már korántsem mindegy, milyen szereket viszünk magunkkal és miként használjuk azokat!
Nézzük csak a legfontosabb tudnivalókat!
Biztonságban a napon

Mivel a bőrre mind az UVB, mind pedig az UVA sugarak ártalmasak lehetnek, a legjobb, ha olyan készítményt választunk, amely mindkettő ellen kellő védőhatással bír. 

Az UVA sugarak elleni védelmet az úgynevezett fényvédő hatékonyság jelzi, amely lehet „alacsony”, „közepes”, „erős” és „rendkívül erős”. 

Az UVB sugarak elleni hatékonyság fokát pedig a faktorszám mutatja: minél magasabb ez az érték, annyiszor hosszabb ideig tartózkodhatunk a napon a leégés veszélye nélkül. Tehát ha fényvédő krém használata nélkül tíz perc bírnánk leégés nélkül, egy húszfaktoros naptej segítségével már húszszor tíz percig, vagyis összesen kétszáz percig napozhatunk anélkül, hogy számolnunk kellene azzal, hogy leégünk. 

Legalábbis, ha megfelelően használjuk a terméket.

Néhány fontos dolgot ugyanis nem árt kihangsúlyozni: a védelem mértéke nagymértékben függ attól, mekkora mennyiséget viszünk fel a bőrre alkalmanként. Ha nagyon spórolunk a napozószerrel és csupán vékonyan kenjük fel a krémet vagy az olajat a bőrfelületre, a védőhatás jelentősen csökkenhet. Sőt, az egyenletes fedésre is kiemelt figyelmet kell fordítani! Ennek hiányában ugyanis megeshet, hogy a bőrünk hol csúnyán piros lesz, hol pedig hófehér marad.

Jó tudni azt is, hogy a bőrünket óvó hatás a strandolás, fürdőzés, izzadás hatására illetve törölköző használat után is csökkenhet. Épp ezért, nem árt az ismételt krémezés egy-egy ilyen alkalom után. Ez még nagy faktorszámú vagy vízálló készítmények esetén is ajánlott.

A napsütés, a napozás örömeiről a legtöbbünk nem akar lemondani, ugyanakkor, ha ezeket az óvintézkedéseket megtesszük, a nyári melegben is nagyobb biztonságban tudhatjuk magunkat és családunkat. Csupán néhány percnyi figyelem, s máris elkerülhető a napégéssel járó fájdalom és jelentősen csökkenthetők az esetleges káros következmények is. 

Legyünk hát biztonságban a strandon is!