Test és lélek

Kenjünk vagy ne kenjünk?

Egy ideig nem is hallottunk a nap káros sugárzásáról. Aztán az ózónlyuk, globális felmelegedés, klímaváltozás szavakkal bekúszott az UV és napvédőszer kifejezés is a szótárunkba. Manapság nagyon sok elmélet szól a naptejek mellett és ellene is. Megpróbálunk rendet tenni közöttük.
Kenjünk vagy ne kenjünk?

Kenjünk vagy ne?

A napnak van káros hatása a bőrre, ezért mindenképpen érdemes ellene valamilyen módon védekezni bizonyos esetekben. Mindemellett az is igaz, hogy a felnőtt szervezetnek szüksége van a közvetlen napsugárzásra a létfontosságú D vitamin felszívódása miatt. Sajnos a napvédő krémek a káros sugarak elnyelése mellett ezt a folyamatot is gátolják, ezért a szakemberek heti 3x15 perc védelem nélküli napozást ajánlanak. Ha ennél többet töltünk kint, akkor mindenképpen ajánlatos napvédő krémet és sűrűn szövött ruházatot, széles karimájú kalapot viselni. 

Ez annyit jelent, hogy nem történik tragédia, ha ki merünk lépni az utcára nyáron csupasz bőrrel, de egy vízparti nyaralásnál azért válasszunk valamilyen napvédő terméket! Az azonban fontos kérdés, hogy milyet.

A kereskedelmi forgalomban kapható napvédő krémek nagyon sokfélék. Sajnos általánosságban elmondható, hogy a legolcsóbban előállítható termékek olyan kémiai összetevőket tartalmaznak, amelyek bizonyítottan károsak, valamint nem is nyújtanak teljes körű védelmet. Talán a legjobb választás a fizikai fényvédő krém használata, amely ugyan fehér bevonatot képez a bőrön, de minden sugarat visszaver, és nem szívódik fel a bőrünkbe.

A bababőr védelme

A kisbabák és kisgyermekek bőre sokkal vékonyabb a felnőttekénél, ezért nagyobb odafigyelést és védelmet igényel. Még mindig igaz az az egyszerű trükk, hogy 11 és 15 óra között lehetőleg ne vigyük a napra a kicsit, tűző napra sapka nélkül pedig soha.

Az ő bőrükre használt napvédő krém összetevőit is érdemes alaposan áttanulmányozni, de őket sem érdemes 20 percenként bekenni. A D vitamin nekik talán még fontosabb, ezért semmiképpen ne zárjuk el őket a napsütéstől! 

Napvédő kisokos

  • a jó napvédő az UVA és UVB sugarak ellen is védelmet nyújt
  • cink-oxid tartalmú, fizikai fényvédő szert válassz
  • ezeket az összetevőket kerüld el: retinyl palmitate, octinoxate, oxybenzone
  • a fehér szövetruha 15 faktoros naptejnek felel meg
  • a fehér bőrűek hajlamosabbak a leégésre