Aktuális

Nyaraljunk a nagyival? Szerinted?

Olyan jó egy kicsit kiszakadni a mindennapok rohanásából! Hátrahagyni néhány napra, hétre ezt az őrült pörgést, és csak egymásra figyelni. Pihenni, nevetni, igazán megélve és élvezve az életet. Vajon megtapasztalható ez az önfeledtség a nagyszülőkkel közös nyaralás során is? Teljes egészében a saját igényeinkre szabható az utazás, ha a minket megelőző nemzedék is velünk tart?

nyaraljunk nagyival

Ha kisgyermekkel kelünk útra, tudatosan és átgondoltan kell megszerveznünk a nyaralásunkat. A dolgunk azonban még ennél is nehezebb, ha az idősebb családtagok is velünk utaznak. Olyan úti célt, programot találni, amely mindhárom generáció elvárásainak megfelel, egyáltalán nem könnyű feladat, hiszen minden korosztálynak más és más az igénye, ha nyaralásról van szó.

A gyerekeknek csupán nagy tér kell, ahol szabadon játszhatnak, szaladgálhatnak, ha pedig strand is akad a közelben, az már csak hab a tortán. A múzeumi látogatások, a városnéző körutak ugyanakkor nem tartoznak a kedvenc elfoglaltságaik közé. Ez nem is meglepő, hiszen csendesen, a családtagok kezét fogva, semmihez sem nyúlva bóklászni órákon át cseppet sem tűnik izgalmasnak. A gyerkőcök szülei viszont már egészen másra vágynak. Változatosságra. Olyan nyaralásra, ahol – amellett, hogy csemetéik igazán jól érzik magukat – néhány kulturális program, a környék felfedezésének lehetősége is helyet kap. Az idősebbek nyaralási toplistáján gyökeresen eltérő szempontok kapnak helyet.  Többségük már kevésbé favorizálja a pörgős napokat, helyette elsődleges szemponttá válik a pihenés, a nyugalom.

 

Szerteágazó igények és elvárások.

Vajon létezik olyan nyaralóhely, ahol mindhárom generáció megtalálja a számításait? Lehet egy utazás egyszerre gyerek-, szülő- és nagyszülőbarát? Nem is olyan egyszerű feladat a tökéletes nyaralóhely megtalálása, igaz?

Hiába szeretnénk mi a hegyekbe menni, ha a gyerekek ott bóklászva hamar elfáradnak és nyűgössé válnak, a nagyszülők pedig – egészségi állapotuk miatt – talán neki sem vágnának az útnak. Ha csupán a gyerekek igényeit néznénk, biztosan a strandolásról és a játszóterekről szólna az egész. De jól érezné magát a nagypapa reggeltől-estig a napon aszalódva? Vajon a szülők nem vágynának arra, hogy megismerjék, mi lapul a tó, játszótér, büfésor háromszögön túl? És ha a nagyszülők kedvenc gyógyfürdőjére esne a választás? A problémák sora már ott elkezdődik, hogy a gyógyvizekben fürdést – legalábbis a legtöbb helyen – gyermekeknek nem ajánlják. Azt hiszem, lenne nagy sírás-rívás, ha a kiszemelt helyen csak ilyen medencéket találnánk!

Mi a megoldás?

Némi kompromisszumra való hajlam és tudatos tervezés nélkül esélytelen, hogy a közös nyaraláson minden családtag megtalálja a számításait, s pozitív élményekkel telve érkezzen haza.

Ha a fagyizással egybekötött rövidke városnézést követően betérünk egy parkba, ahol a gyerkőcök kitombolhatják magukat, mi pedig megpihenhetünk egy időre, máris sokat tettünk azért, hogy mindannyian jól érezzük magunkat. Ha olyan fürdőt választunk, ahol a gyógyvíz mellett gyermekeknek készült medence is van, akad csúszda és játszótér, mindhárom generáció számára örömteli lehet a strandolás. De vajon valamennyi családtag képes engedni az elképzeléseiből, az elvárásaiból? Ez korántsem biztos.

Mások vagyunk

A hátrányok sora azonban itt még nem ér véget. Eltérő gyereknevelési elvek? Más és más szokások? Ha valakivel napokon át egy fedél alatt élünk, törvényszerűen felszínre kerülnek a különbözőségünkből adódó konfliktusok. Gondoljunk csak bele, mennyi feszültségforrást hordoz magában egy olyan apróságnak tűnő dolog, mint a napirend. Tegyük fel, hogy a nagypapa a kakasokkal egy időben ébred, majd szokásához híven – jó hangosan – meghallgatja a híreket a rádióban. Vele szemben a szülők másra sem vágynak, mint hogy végre addig alhassanak, ameddig csak szeretnének. A gyerek meg persze minden neszre megébred. És akkor a gyermeknevelési elvekben való, talán a legtöbb összetűzést okozó különbözőséget nem is említettük.

Egy dologban azt hiszem mindenki egyetért. A többgenerációs nyaralást csak akkor élvezhetjük igazán, ha egészen jól kijövünk egymással és alapvetően szeretetteljes a kapcsolat közöttünk. Ha az anyósunkat a hátunk közepére sem kívánjuk, pedig csak kéthetente, a vasárnapi ebéd idején találkozunk vele, feltehető, hogy a közös nyaralás sem lenne feszültségtől mentes.

Azonban bármilyen sok hátrány is kapcsolódjon az ilyen típusú nyaraláshoz, nem feledkezhetünk meg az előnyökről sem.  Mert bizony bőven akad ilyen is!

Miért vigyük magunkkal a nagyit?

Elég csak arra gondolnunk, mennyire jól jöhet a nagyszülők segítsége a nyaralás alatt! A szülők végre kaphatnak néhány órányi, édes kettesben eltölthető időt. Ha a gyerkőcökre szerető nagyszülők vigyáznak, a szülők nyugodtan felfedezhetik a környék látnivalóit, vagy beülhetnek egy étterembe vacsorázni.  Ez pedig hatalmas kincs egy kisgyermekes pár esetében, nem vitás.

A nagyszülő és a gyermek együtt töltött, minőségi ideje azonban nem csupán emiatt fontos. Amennyiben közös emlékeket gyűjtenek, – és erre a nyaralás tökéletes alkalom –, szinte észrevétlenül megerősödik és szorosabbá válik a kapcsolatuk. A nyaralás alatt van idő a közös játékra, a nagyszülők régmúltról szóló történeteire, az óvodában soha nem hallott dalok, versek megosztására. Ez pedig olyan hasznos útravaló lehet egy gyermek számára, amely egy életre elkíséri, segít őt.

Alkalmazkodni kell? Egészen biztosan. Lesznek konfliktusok, egymásnak feszülő indulatok? A legtöbb családban borítékolható, hogy igen. De ha a többgenerációs család minden tagja nyitott az együttműködésre, figyelmet fordít a másikra, s gyakorol némi toleranciát, csodák történhetnek a nyaralás néhány napja alatt: nagy egymásra találások, megértés, az egymás közötti szeretetteljes kötelékek megerősödése.

A többgenerációs nyaralások lehetnek pozitív élményekkel telik, de ott bujkálhat az állandó feszültség és bosszankodás is. Egy biztos. Rajtunk is áll, hogy álomnyaralás vagy rémálom lesz belőle.

Te mit gondolsz? Mondd el Facebook oldalunkon!