Együnk

Mit együnk útközben?

Nagycsaládos anyaként nagyon sok időt töltök különböző háztartási tevékenységek végzésével, de a legtöbb időmet mégis csak a sütés-főzés veszi el. Ugyanakkor ez a legellentmondásosabb része is a családos életemnek: minden egyes nap sok időt szánok rá, az eredményből mégis olybá tűnik, mintha nem csinálnék semmit, az ételek/sütemények ugyanis olyan gyorsan párolognak el, hogy még kihűlni sincs idejük.
Mit együnk útközben?

Amióta másfél kamaszom van, a helyzet csak tovább súlyosbodott és egyre inkább úgy érzem maga alá gyűr a feneketlen bendők megtöltésére kidolgozott projektem. De az otthoni helyzet még hagyján! Akkor sem vagyok könnyebb helyzetben - sőt, épp ellenkezőleg -, ha útnak indulunk, mert akkor nemcsak a kellő mennyiség eltalálása és elcsomagolása okoz gondot, hanem a megfelelő recept kiválasztása is: legyen előre elkészíthető, se a só, se a cukor ne tengjen benne túl (a sós változat után sokat kell inni, ami ugyebár nem marad következmények nélkül), ne morzsálódjon és zsíros foltokat se hagyjon maga után, valamint minél kisebb helyet foglaljon az amúgy is zsúfolt térben, viszont maradéktalanul számoljon le a gyerekeim éhségérzetével.

Jó kis lista, meg kell hagyni.

Sok-sok kísérletezgetés után, amelyet az ideális iskolai tízórai felkutatása érdekében végeztem, azt kell mondanom, hogy a legtökéletesebb utazási csemege - a sulis uzsonnákhoz hasonlóan - keksz formájú és olyan hozzávalókat tartalmaz, amelyek energiát és lendületet adnak a fogyasztóknak, ezáltal sikerrel veszi fel a küzdelmet az éhség ellen és mindehhez nem kell belőle több tonnányit legyártanom. Az is fontos szempont, hogy a keksz elfogyasztása után bekövetkező - szinte kötelező jellegű - vízfogyasztás ne lépje túl a még elfogadható mértéket, vagyis ne kelljen öt percenként megállnunk, mert valamelyik gyerekünknek sürgetően vécéznie kell a túl sós rágcsálnivalóra leküldött mérhetetlen mennyiségű folyadéktól.

Mivel készülök akkor hát az útra? Nálunk a legnépszerűbb az aszalt gyümölcsös zabkeksz, amelynek elkészítése roppant egyszerű és minden más tekintetben is a legjobb választás, ha útra kelünk.

Hozzávalók kb. 40 darabhoz:

18 dkg vaj

15 dkg barna cukor

2 db tojás

1 csipet só

16 dkg zabliszt (lehet fehér liszt is, de így egészségesebb)

1 db citrom reszelt héja

1/2 teáskanál sütőpor

16 dkg zabpehely

20 dkg finomság (blansírozott mogyoró, kókuszreszelék, apróra tört csokoládé, aszalt gyümölcsök, cukrozatlan holland kakaó...)

Elkészítés:

Keverjük a vajat habosra a cukorral.

Adjuk hozzá a többi hozzávalót.

A finomságokat vágjuk apró darabokra és úgy keverjük a masszához.

Melegítsük elő a sütőt 180 Celsius fokra.

Egy sütőlapot vajazzunk ki vagy tegyünk bele sütőpapírt.

A nyers tésztából formázzunk diónyi nagyságú golyókat és a kezünkkel formáljunk lapos korongokat belőlük (így kellően rusztikus formát kapnak).

Tíz-tizenöt perc alatt süssük készre a zabkekszeket.

Fém dobozokba zárva egy hétig biztosan elállnak.