Ezt látni kell

Irány a Tisza-tó!

A kisgyerekes szülők többsége Kiskörei-víztározóként emlékezhet saját gyermekkorából a Tisza-tóra. Alapvetően agrár célokból, az Alföld öntözési rendszerének javítása érdekében duzzasztották fel a Tiszát Kiskörénél. A Tisza-tó tehát nem természetes képződmény, hanem a tervezőasztalon született. Amikor felismerték, hogy a tavat bámulatos gyorsasággal foglalja el a természet és a turisták, átértékelték rendeltetését: az idegenforgalom és a természetvédelem kapott elsődleges szerepet. Így ma három megye határán várja a családokat Kelet-Magyarország legnagyobb vízfelülete érintetlen madárvilágával, számos kulturális és sportolási lehetőséggel, kiváló szállásokkal.
Tisza-tó csónakok

Tó vagy folyó?

A Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság kiskörei épületének felső szintjén az érdeklődők vezetéssel és érdekes filmbemutatóval körítve megnézhetik azt a terepasztalt, ahol bemutatják a tó születésének történetét és a jelenlegi állapotokat. Itt az is látszani fog, hogy a Tisza önálló mederben folyik végig a tározótérben. Tehát a Tisza-tó egyedülálló módon tó ÉS folyó egyszerre! Húsz kikötő áll rendelkezésre szerte a tó partján, hogy csónakot béreljünk, és vezetővel vagy térképpel nekiinduljunk meghódítani a hatalmas vízfelületet illetve a nádasbéli járatokat. Téli vízálláskor, november 1. és április 15. között több kikötő nem működik, de a nagy forgalmú, ökoturisztikai célú kikötőkre bizton számíthatunk hidegebb időkben is. Ilyen például a tiszaörvényi Kormorán Horgász- és Yacht Kikötő vagy a Csicsman Kikötő Poroszlón.

Kerékpárral a tó körül

Jelen pillanatban még nincs befejezve a családok által is biztonsággal használható, klasszikus Tisza-tó kerülő bicikliút. Az utolsó, Poroszló-Tiszafüred közötti, mintegy 9 km-es szakaszt 2019-re ígérik, ezzel kiváltják a forgalmas és veszélyes 33-as út használatát. Addig délebbre kerekezhetünk a gyerekekkel, végig a gáton (kiadós, 60 km-es túra ám ez is!), vagy választhatjuk az ún. nagy kört: ez a 95 km-es túra alacsony forgalmú utakon egészen Tiszadorogmáig visz, ahol komppal kelhetünk át a folyón, hogy visszatekerjünk a tó irányába. Tiszafüreden a Tisza-tavi Kerékpáros Centrumot mindenképpen ajánljuk megállónak, emellett számos parti büfé és árnyas kikötő várja a megfáradt biciklistákat.

Ökocentrum Poroszlón

Hatalmas tornyaival a természet templomára emlékeztető Ökocentrum főépülete már messziről kimagaslik az alföldi tájból. Egész napos programot kínál a családoknak a tó partjára telepített, saját kikötővel és óriási területtel rendelkező központ, érdemes rászánni az időt, megéri! Beltéren többek között a híres vizákkal és vágótokokkal találkozhatunk az óriásakváriumokban, de megismerkedhetünk a Tisza-tó élővilágával, rácsodálkozhatunk a környék szépségeire és mérhetetlen természeti gazdagságára. Hét emeletnyi magasságból nézhetünk ki a tájra, az első emeleten pedig a rossz időben érkező gyerekek is tombolhatnak egy nagyot az Elvarázsolt Vízi Világ Játszóházban. Az Ökocentrum külső részein a helyi élővilág állatainak vadasparkját járhatjuk végig, megismerkedhetünk a tiszai halászat érdekességeivel, és egy vízi játszóteret is felfedezhetünk, ahol kipróbálhatjuk a ladikozást. Úgy alakították ki a parkot, hogy a családok jól érezzék magukat: találunk büfét és két játszóteret. Az Ökocentrum egyik legnagyobb attrakciója a tavon található: a kikötőből induló hajótúrák teszik igazán emlékezetessé a látogatást, ajánljuk a kombinált belépőjegy megváltását.

Egy igazi kuriózum: a Tisza-tavi Vízi Sétány és Tanösvény

Az UNESCO Világörökség részeként számon tartott Hortobágyi Nemzeti Park gondozásában működik az 1500 m hosszú vízi sétány. Menetrend szerinti járatokkal érhetjük el a Fűzfa Pihenőpark poroszlói kikötőjéből áprilistól októberig. A sétány saját tempóban járható végig akár kerekesszékkel vagy babakocsival. Két madárvártába és egy magas kilátóba is felmászhatunk, hogy távcsővel körbepásztázzuk a tájat, és megfigyeljük az állatokat. Biztos, hogy felejthetetlen élményt nyújt a séta a víz felett!

Barangolás a környéken

A népi kultúra iránt érdeklődőknek ajánljuk a tiszafüredi Nyúzó Gáspár Tájházat, akik pedig a Hortobágyi Nemzeti Parkkal ismerkednének alaposabban, az Egyek-Pusztakócsi mocsárvidék felfedezését. Hosszabb időtartamra érkezők mindenképpen tegyenek egy kitérőt Hortobágy felé! Az oda- vagy a hazaúton útba ejthetjük az M3-as autópálya melletti Archeoparkot, mely a környék hétezer éves múltját mutatja be. A Karcag határában épült Kun Emlékhelyen a kunhalmok rejtélyével ismerkedhetünk.

Barangolj a KidsoOasis mese-útikönyvével a Tisza-tó-nál! Neked megvan már?