Praktikanya

Gyerekkel az autóban - szülői kihívás felsőfokon!

Nagycsaládos életünkben és létünkben két alkalommal következett be érezhető minőségi javulás: egyszer, amikor egy lakásfelújítás után az egy, közös gyerekszobából négy lett, másodszor pedig akkor, amikor vettünk egy autót.

 

Négykerekű társunk megvételének legfőbb oka az volt, hogy már nem volt annyi kezünk, amikkel a családi utazásokhoz szükséges bőröndöket magunkkal tudtuk volna vinni, arról nem is beszélve, hogy több gyerekünk volt, ahány nyakunk, ahova felkaphattuk volna őket, amikor már megunták a gyaloglást a vonattól a célállomásig.

Tehát vettünk egy kocsit, mert autóval utazni mégiscsak könnyebb, kényelmesebb, pihentetőbb! Ez utóbbi főleg akkor igaz, ha csak ketten ülünk benne, mert ha a gyerekek is ott vannak, akkor a csendes, az elsuhanó tájra rácsodálkozós pillanatok helyett mi, szülők az indulás utáni 5. perctől állandóan erősödő nyomásnak vagyunk kitéve az út hosszúságát, unalmát folyamatosan felemlegető gyerekseregnek köszönhetően.

Mielőtt beülnénk a kocsiba, minden egyes alkalommal szertartásos keretek között megfogadjuk: akkor is türelmesek maradunk, amikor már huszadszorra hangzik el fél óra alatt a kérdés, hogy "Mikor érünk már oda?" vagy "Messze van még?". Nos, eddig nem sikerült ezt a fogadalmunkat maradéktalanul betartani, pedig mindig nagyon igyekeztünk, helyette viszont annál gyakrabban fordult meg a fejünkben, hogy legközelebb az összeset otthon hagyjuk vagy még inkább nem megyünk sehova. Aztán persze de, megyünk és újra és újra szembesülünk a kihívással: hogyan foglaljuk le értelmesen a gyerekeket a kocsiban.

 

Mert mi a legfőbb probléma?

 

Azon túl, hogy gyermeki létükből fakadóan nehezebben viselik egy több órás út fáradalmait, a csemetéim nem azok a szobanövény típusúak (lerakom egy helyre őket és még öt perc múlva is ott vannak), lételemük a mozgás és valljuk be őszintén, ez egy autóban igencsak nagy hátrány, ráadásul Nagylány időről-időre még rosszul is lesz, tengeribeteg.

Itt jön képbe a szülői kreativitás, aminek öt gyerek mellett kvázi kiapadhatatlannak kell(ene) lennie. A szokásos játékokon túl (szavak kreálása az előttünk menő autók rendszámtábláiról leolvasható betűkből, barchoba, szólánc, közös éneklés, keresd a párját! - bárminek, ami az utunkba kerül), mi mindig beiktatunk néhány rövid pihenőt az út során, amikor gyorsan lejátszunk egy pár perces, két gólig tartó családi focimeccset, vagy dobálunk néhányat a gondosan, előre bekészített frizbivel, zsonglőrlabdákkal... a lényeg, hogy kimozogják magukat egy kicsit, mert a friss levegő igenis csodákra képes, őket helyrerázza kicsit, nekünk meg feltölti a kiürült türelem tartalékunkat..., mert valljuk be őszintén: egy több órás út alatt ebből fogy a legtöbb, nem a szendvicsből.

A megállások ráadásul jó témát is szolgálatnak az út további részére: elemezhetjük az eredményeket, megbeszélhetjük, hogy a következő megállónál miben kell javulnunk, mit kell másképp csinálnunk, hogy 30-nál is több dobáson túl tudjuk a frizbit folyamatosan a levegőben tartani.

Miért fontos mindez? Mert a jókedvű utazás megalapozhatja a közös családi pihenés hangulatát és ez mindannyiunk közös érdeke.

További utazási tippeket és tanácsokat itt találhattok!