Test és lélek

Családi pihenés – környezettudatosan

Egyre többen munkálkodunk környezetünk védelméért: szelektíven gyűjtjük a hulladékot, elzárjuk a csapot fogmosás közben, lakóhelyünk környékén termelt zöldséget, gyümölcsöt vásárolunk. De mi a helyzet, ha nyaralni megyünk? Környezettudatos utazás? Naná! Csupán egy kis odafigyelés, némileg több szervezőmunka, s máris rengeteget tehetünk azért, hogy a lehető legkisebb legyen az az ökológiai lábnyom, amit magunk után hagyunk.
Családi pihenés – környezettudatosan

Mire figyeljünk?

Mindenekelőtt a közlekedési eszköz kiválasztására. Környezetünk védelméért ugyanis már azzal sokat tehetünk, ha előnyben részesítjük az úgynevezett zöld utazási módokat, így például a vonatozást vagy a telekocsit.

Persze kisgyermekes családként, hatalmas csomagokkal felszerelkezve mégiscsak autóval utazni a legkényelmesebb. Ám még ebben az esetben is sok múlik rajtunk: ha kocsit bérlünk, válasszunk kisebb méretűt és fogyasztásút, ha pedig saját autóval kelünk útra, indulás előtt ellenőrizzük a gumi nyomását, a klímát pedig csak szükség esetén használjunk. Ily módon nemcsak hogy kevesebb üzemanyagot fogyasztunk, hanem a pénztárcánkban is több marad majd.

Pihenésünk helyszínére érve bejárhatjuk a környéket gyalogosan, helyi tömegközlekedéssel vagy kerékpárral is. Sőt, sok településen működik már az úgynevezett közbringarendszer. Érdemes utánajárni, hogyan is működik, majd nyeregbe pattanva felfedezni a várost.

A környezettudatos utazás másik fontos építőköve a csomagolás, mert egyáltalán nem mindegy, mi kerül a bőröndünkbe. Különösen akkor, ha repülőgépre szállunk, célszerű a lehető legkevesebb holmit bepakolni. Minél nehezebb ugyanis a repülőgép, annál több üzemanyagot éget el, amely révén nagyobb mennyiségű káros anyag kerül a levegőbe. Érdemes előnyben részesíteni tehát a könnyen párosítható, jól kihasználható ruhadarabokat, már csak azért is, mert így a plusz csomagdíjakat is megspórolhatjuk. A hulladék csökkentése mellett pénzt takaríthatunk meg azzal is, ha új útikönyv vásárlása helyett könyvtárból kölcsönzünk. Úgyis csupán rövid ideig használjuk majd. Újabb és újabb, utazó méretű pipereszerek vásárlása helyett pedig gazdaságosabb és környezetkímélőbb, ha a már meglévő – és a későbbiekben ismét felhasználható - flakonokat töltjük tele.

Ha nyaralásunk alatt is fontos a környezetvédelem, különösen fontos a körültekintő szállásválasztás. Napelem a szálloda tetején? Szelektív szemétgyűjtés? Víztakarékos megoldások? Alapanyagok a helyi termelőktől? Akkor jó helyen járunk. Ha még biztosabbra akarunk menni, válasszunk az energia- és víztakarékosság, a hulladékcsökkentés és a megújuló energiahasználat mellett elkötelezett, minősített – erre utaló logóval, oklevéllel rendelkező - szálláshelyek közül.

A környezettudatosság azonban nem csak a szálláshelyen múlik. Mi magunk is rengeteget tehetünk a fenntartható turizmusért. Amennyiben a még használható törölközőt a fogasra akasztjuk, jelezzük, hogy még használnánk, elkerülhetjük azt, hogy naponta cseréljék. Ha a szoba ajtajára kitesszük a „ne zavarjanak” táblát, ha nem kérünk napi takarítást, sok vegyszer, energia megspórolható. Sőt, apróságnak tűnő dolgok, - mint például a rövidebb ideig történő zuhanyzás, illetve a klíma, a villany lekapcsolása, ha nem tartózkodunk a szobában – jelentősen hozzájárulnak környezetünk megóvásához.