Aktuális

5 remek gyógytea kicsiknek a megfázásos időszakra

Előfordulhat, hogy a gyógyteák tengerében elveszve fejtörést okoz, mit mikortól adhatunk a csemetéknek. Fontos tudni, hogy nem minden tea gyermekbarát, sőt, vannak olyan gyógyteák is, amelyek 12 éves kor alatt nem adhatóak.

Szerencsére vannak szép számmal kivételek, kifejezetten bababarát teák is, amelyeket nyugodtan kaphatnak már az egészen kicsik is megelőzés céljából, illetve megfázás esetén.

A picikre az vonatkozik, hogy 6 hónapos korig nincs szükségük az anyatej vagy tápszer mellett sem vízre, sem teára. Amikor megkezdjük a hozzátáplálást, akkor kaphatnak egy kis vizet is, később pedig egy kis cukrozatlan teát is, mézet pedig egy éves kor után tehetünk a teájába. (Ennél korábban nem szabad az ún. botulizmus veszélye miatt).

Nézzük, melyek azok a bababarát teák, amelyek a kicsik védőitalai is lehetnek a hideg időben!

 

1. Csipkebogyó

A csipkebogyóteát már az egészen kicsik is kaphatják, kiváló immunerősítő a magas C-vitamin-tartalma miatt. Hogy pontosan mikortól, abban megoszlanak a vélemények, egyéves kortól már biztosan, viszont egyesek szerint ennél korábban is. Érdemes bevetni minden korosztálynak, hiszen igazi vitaminbomba, tartalmaz A-, B-, E- és K-vitamint és ásványi anyagokat is (pl. kalciumot és magnéziumot).

Vigyázzunk rá, hogy a csipkebogyót nem szabad forró vízbe tenni, hiszen a C-vitamin-tartalom elvész. Forrázás helyett így hosszú órákig (kb. 12 órán át) kell langyos vízben áztatni a szárított növényt vagy a friss csipkebogyóhúst (kettévágva, kimagozva), majd fogyasztható is, akár mézzel, akár anélkül. Egy csészényi mennyiséghez kb. egy evőkanál szárított vagy 2 evőkanál friss csipkebogyóhúst használjunk.

 

2. Hársfa

A hársfa is remek választás, jelentősen lerövidíti a betegeskedés idejét, ha bevetjük. Láz- és fájdalomcsillapító hatása van, és még az orrváladék mennyiségét is segít csökkenteni. Ugyanaz vonatkozik rá is, mint a csipkebogyóra, már az egészen kicsik is nyugodtan ihatják a belőle készült teát.

 

3. Gyömbér

Bár erős íze miatt nem minden gyermek kedveli a gyömbért, gyengébb gyömbérteával már egyéves vagy akár 10 hónapos gyermeknél is próbálkozhatunk. Kb. 5-6 deci vízhez két kisebb teáskanálnyi lereszelt gyömbért adjunk, nagyobb gyerkőcnél pedig nyilván növelhetjük a gyógynövény mennyiségét. Mézet mindenképpen keverjünk bele, ha legalább egyéves a gyermek. Friss citromot facsarjunk még a teába, így egy nagyon ütős védőitalt kapunk a bacik ellen!

Az összezúzott gyömbért öntsük le forró vízzel, majd miután kb. 20 percet lefedve állt, szűrjük le, és ekkor édesítsük mézzel, illetve adjunk hozzá egy kis citromot.

Ha esetleg az íze miatt nem válik be a gyömbértea, akkor természetesen ne erőltessük a gyereknek, hiszen helyette egyéb más gyógyteát is adhatunk.

 

3. Kamilla

A kamilla tökéletes választás felső légúti megbetegedések esetén. Emellett egyébként számos más gyógyhatása is ismert, bevethetjük gyomorpanaszok, álmatlanság és bőrgyógyászati problémák esetén is. Mint tudjuk, többféleképpen is felhasználhatjuk, főzhetünk belőle teát, készíthetünk belőle ülőfürdőt, kamillás borogatást, légúti fertőzések esetén pedig gőzölhetünk (inhalálhatunk) vele.

A gőzölés is nagyon hatékony természetes gyógymód, de kisebbeknek semmiképp nem javasolt, hiszen elég veszélyes (pl. egy rossz mozdulat miatt), csak nagyobb gyerekeknek és felnőtteknek érdemes alkalmazni.

 

4. Kakukkfű

Többek között köhögés, torokfájás esetén is remekül alkalmazható gyógynövény. Fertőtlenítő, gyulladásgátló hatása is van, nem véletlenül alapanyaga gyógyszertári szirupoknak. Egyébként nagyon sokoldalú a felhasználhatósága, migrénes fejfájás, asztma, emésztési nehézségek, diéta és idegrendszeri problémák esetén is segítségül tudjuk hívni. Nem csupán teaként fogyasztható, a kicsiknek a fürdővizébe is tehetjük. Ez esetben kb. 3-4 evőkanálnyi szárított kakukkfüvet (teát) 1 liter vízzel leforrázunk, kb. tíz percig állni hagyjuk, majd a fürdővízhez adagoljuk.

Nagyobb gyerekek és felnőttek gőzölhetnek is vele, homlok- arc- és orrüreggyulladás esetében tud segíteni.