Aktuális

4 őszi program a Tisza-tó mellett

A Tisza-tó a legtöbb család számára nyári célpont, ám az aranyló őszben is érdemes ide látogatni egy hétévégre. Már csak azért is, mert amikor nincs nagy hőség, olyan kirándulásokra is vállalkozhatunk, amelyeket nyáron esetleg kiüt a nyeregből a strandolás.

1. Kilátók a vízen

A tavon több olyan kilátó is létesült, amelyeket csak a vízről lehet megközelíteni. Ilyen a Csapói Holt-Tisza mentén fekvő Fattyúszerkő-kilátó, amelynek 9 méteres magaslatáról a Poroszlói-medence egy részének őszi színpompája tárul elénk. Poroszlóról, Sarudról és Tiszafüredről is megközelíthetjük. A Ravasz-hátnál magasodó Bölömbika kilátóhoz induló vízi túrák kiindulópontja Újlőrincfalva vagy Sarud, míg a Küszvágó csér kilátót a tiszaörvényi Szabics-kikötőből indulva érhetjük el. A Tiszavalknál épült kilátóhoz a Szivárvány-kikötőből indulhatunk, innen a Valki-medence madarait figyelhetjük meg.

 

2. Tanösvények a Tisza-tó rejtett zugaiban

Ha nem egy kilátó magasából, hanem szinte közvetlen közelről szeretnénk megismerkedni a Tisza-tó élővilágával, akkor a csónakos, kenus, kajakos túrák mellett a tanösvényeket is érdemes felfedezni. Ezek egy része ugyanis a tó olyan rejtett zugaiba is elkalauzol, ahová máshogyan aligha volnánk képesek bepillantani. A tiszaörvényi Szabics-kikötőből csónakkal viszik át a látogatókat a Tiszavirág Ártéri Sétaútra, egy olyan védett, belső öbölként működő csatornára, amelynek egyedülálló élővilágát mindenki csodálja. Bár ősszel már vége a kérészek rajzásának, az információs táblákról erről az érdekes rovarról is sokat megtudhatunk. A növényvilág őszi életét is tanulmányozhatjuk, sőt, a környék hagyományos mesterségeivel is megismerkedhetünk.

Az ártéri sétaút közepe táján térhetünk le a vadregényes Örvényi Pákász Tanösvényre. Ehhez már elkél a gumicsizma, ám szerencsére a helyszínen is kaphatunk ilyesmit. Igazán kalandos út vár ránk, hiszen például ladikban

húzhatjuk át magunkat a mocsaras, ártéri fűzfás ligeterdőbe. A tanösvény központi témája a pákászok, azaz a lápvidék halászainak és mindentudóinak élete, munkája. Amellett, hogy megismerjük ezt a különleges, régi mesterséget, kerülgethetünk vaddisznótúrásokat, találkozhatunk vízimadarakkal, sőt, akár nyestekkel, borzokkal is.

 

3. Múzeumi élmények a Tisza-tó környékén

A poroszlói Tisza-tavi Ökocentrumot talán már be sem kell mutatni a Tisza-tó gyakorlott látogatóinak. Ők azt is tudják, hogy többször is érdemes ide visszatérni, hiszen az Európa legnagyobb édesvízi akváriumának is otthont adó látogatóközpontban mindig történik valami. A 3D-s mozi, a mikroszkópos vizsgálódási lehetőség, a sövénylabirintus és a látványetetések csak néhány azok közül a látnivalók közül, amelyeket a Tisza-tó legkedveltebb családi úti célja kínál. A kiskörei Vízlépcső épületének interaktív kiállításán a tó kialakulásáról tudhatunk meg többet – és ha már ott vagyunk ne hagyjuk ki a vízlépcső környékén a Hallépcsőt sem!

 

4. Az őszi erdő színei

Az őszi hónapokban egyszerűen kötelező ellátogatni a fák közé, hiszen az erdő sosem olyan színpompás, mint ezekben a hónapokban. A Tiszaigari Arborétumban az ország legnagyobb mocsári ciprus-erdejében kalandozhatunk. Összesen 373 fa- és cserjefajt láthatunk, köztük olyan 140 évesnél idősebb kocsányos tölgyeket, amilyen a Mátyás-tölgy néven ismert, 620 cm törzskerületű fa, amelynek korát 400 évesre becsülik. De van itt többek között amerikai ámbrafa vagy kínai dió-selyemfenyő is, a gyűjtemény folyamatosan bővül. Akinek szerencséje van, az arborétumot körülvevő tarlón akár a Tisza-tó környékére érkező darvakat is megpillanthatja.