Aktuális

Így neveljünk környezettudatos gyereket!

Ha élhető világot szeretnénk teremteni a következő generáció számára, ma már nem kétséges, hogy a legapróbb szokásainkra is oda kell figyelnünk. A környezettudatos szemlélet azonban nem egy nap alatt alakul ki, hosszú távon kell ránevelnünk a felnövekvő korosztályt. De hogyan foghatunk hozzá ehhez?

Irány a természet!

Azzal tudunk odafigyelve együtt élni, amit ismerünk: épp ezért a környezettudatos életmód első lépése, hogy minél többet legyünk együtt a természetben a családdal. Kiránduljunk, biciklizzünk, menjünk állatkertbe, vadasparkba, vagy akár csak a közeli parkba. Neveljünk virágot, fűszernövényt az ablakpárkányon, ültessünk paradicsomot a kertben. Ha a gyerekünk közvetlen, szoros kapcsolatba kerül a természettel, megkedveli és magától értetődőnek tekinti a növények, állatok közelségét, akkor azt is könnyebb lesz megmagyarázni neki, miért kell megvédenünk mindezt. Óhatatlan persze, hogy közben időnként piszkos, vizes lesz, de mindez szinte elkerülhetetlen része az egészséges felnövekedésnek.

 

A példa az első

Akármit is mondunk, a gyermekünk inkább azt követi, amit lát. Ha eldobjuk a szemetet, ha túl sok felesleges dolgot vásárolunk, ha pazaroljuk az ételt, akkor aligha sajátítja el a környezetbarát szemlélet alapjait. Vagyis a változás a mi kezünkben van. Persze nem kell szigorú aszkétaként élni, lépésről lépésre, apránként, egyfajta felfedezőútként is beépíthetünk környezetbarát szokásokat az életünkbe. Kezdetnek elég annyi, hogy együtt visszük el a szelektív gyűjtőbe a szemetet, a visszaváltó automatához a palackokat, vagy lecseréljük a papírszalvétát textilre.

 

Környezetbarát apróságok

A legkisebbek is hamar ráéreznek az apró, hosszú távon mégis jelentős változtatások ízére. beszélgessünk például arról, mennyi energia folyik el feleslegesen, ha fogmosás közben nem zárjuk el a vizet, vagy egy olyan szobában is ég a villany, ahol épp senki sincsen. Hamarosan már ők fognak szólni, ha véletlenül égve marad a lámpa!

 

Hasznosítsuk újra!

A kézműveskedés többek között arra is jó, hogy rávezessük a gyerekeket, mennyi újrahasznosítható hulladék rejtőzik egy háztartásban. Közben pedig vidám mesefigura készülhet a vécépapír-gurigából, írószertartó a felesleges konzervdobozból, befőttesüvegből – vagyis olyan tárgyak kaphatnak új lehetőséget, amelyek egyébként a szemétbe kerültek volna.

 

Környezettudatos bevásárlás

Ha együtt vásárolunk, a kicsik kezébe is adhatunk egy kis kosarat a zöldségeknek – és közben elmondhatjuk, miért nem tesszük őket műanyag zacskóba. Beszélgethetünk az egészséges táplálkozásról, új recepteket találhatunk ki, de a piacra is kimehetünk. És ha már vásárlás: arról is érdemes szót ejteni, miért nem környezettudatos lépés minden apróságot megvenni, amin megakad a szemünk. Az így megspórolt összeget ráadásul valamilyen izgalmas családi programra is költhetjük.

 

A környezettudatos szemlélet jó program is lehet!

Szórakozás közben is elsajátíthatjuk a környezettudatosság alapelveit. A nyár elejének több fesztiválja is ennek a szemléletnek a terjesztését tűzte ki célul. A fenntarthatósággal foglalkozó fesztiválokon termelői finomságokat kóstolgatva, remek programok, koncertek, előadások során tanulhatunk meg újabb és újabb környezetbarát praktikákat, amelyeket aztán beépíthetünk az életünkbe. A sort május 30. és június 1. között Szombathelyen, a Vasi Skanzenben az ÖkoPlusz Fesztivál nyitja. Június 15.-én a budapesti MOMKult-ban a holisztikus egészségmegőrzést a központba állító Napfényes Fesztivál szórakoztatja az ide érkezőket. Június 24 és 30. között Siófokon az Everness fesztivál enged teret az új minták beépítésének, június 27 és 29. között pedig Pécelen a Földőrző fesztivál mutat be számos alternatív, környezettudatos megoldást, miközben zenei és gyermekprogramok gondoskodnak a gyerekek és felnőttek időtöltéséról.