Mikor kezdjük, és hogyan készüljünk, hogy az Advent valóban az ünnepre hangoljon, és se elzúlzott, se túl kevés ne legyen?
Ahogy annyi mindenben, úgy az ünnepi készülődés terén is ahányan vagyunk, annyiféle megoldással állunk elő. Van, aki már szeptembertől, sőt, akár egész évben gyűjtögeti az ajándékokat, és boldogan posztol róla, hogy már csak 100, 50 vagy 25 nap van karácsonyig. Van, aki még a novembert is inkább az őszhöz sorolná, és csak egészen a hónap végén, az Advent kezdetén kezd ráeszmélni, hogy bizony valóban itt a karácsonyi készülődés ideje. Van, aki igyekszik egy rövidebb időszakra beütemezni a kötelező köröket, például az ajándékvásárlást, az ünnepi vacsora hozzávalóinak beszerzését, és utána már csak élvezi az egyre mesésebbé váló légkört, sőt, megrögzött „utolsó pillanatos versenyzők” is akadnak.
Karácsonyi készülődés fokozatosan
Az tehát, hogy mikor és hogyan érdemes elkezdeni a ráhangolódást, leginkább a saját beállítottságunkon múlik. Meghatározhatjuk a karácsonyi készülődés fix kezdő dátumát, például az Advent első vasárnapját vagy akár a december elsejét. Ha nem akarjuk, ez előtt egyáltalán nem kell foglalkoznunk a dologgal. Kihasználhatjuk a szezonális akciókat, és ezután már valóban csak az érzelmi ráhangolódással van dolgunk. A rengeteg program közül pedig bátran mazsolázhatunk a saját ízlésünk szerint: van, akit a koncertek ringatnak karácsonyi hangulatba, másokat inkább a karácsonyi vásár villanyoz fel. Aki attól fél, hogy túlságosan sok minden szakad egyszerre a nyakába, annak érdemes fokozatosan, ügyesen válogatva belemerülni a téli varázsba. Az elején csak egy-két dísz kerüljön a lakásba, majd minden nap nőhet eggyel a díszek, az élmények, az adventi naptárban kinyíló ablakok száma.
Minek örülne a család?
Jó, ha már a karácsonyi készülődés szezonjának elején leülünk a szűkebb családdal, és megbeszéljük, mi fér bele időben, pénzben, energiában az idei Adventbe. Kinek mi szerezne valóban örömöt, ki mit tart elengedhetetlennek a karácsonyi hangulat átéléséhez. Ebből a beszélgetésből máris kiderülhet, mi az, amit már csak feladatként élünk meg, és mi az, amit új hagyományként mi hozhatnánk be akár a tágabb család életébe is. Legyen a családtagok öröme a legfőbb vezérlő elv, hiszen jó hangulat akkor lesz a fa alatt, ha ennek a kisebb közösségnek a tagjai egyenként is jól érzik magukat.
Ahhoz, hogy valóban ráhangolódva, megfelelő lelkiállapotban érkezzünk meg a karácsonyfa alá, az is fontos, hogy legyen időnk a pihenésre ebben a programokkal, meghívásokkal, sőt, feladatokkal és munkával is telezsúfolt időszakban. A karácsonyi készülődés jegyében időről időre iktassunk be olyan estéket, délutánokat, amelyeken nem rohanunk sehová, csak töltődünk. Ezeken a napokon a közös filmnézés éppúgy lehet a program, mint a kirándulás, a természettel való kapcsolatfelvétel. De akár a karácsonyi vásárokban is tehetünk egy sétát.
Fények, vásárok a karácsonyi készülődés jegyében
November végén ugyanis országszerte megnyitnak ezek a rendezvények. Budapesten a Vörösmarty téri és a Bazilika épülete előtti klasszikus vásárokon kívül számos kerületben találjuk meg a forralt bort, kürtőskalácsot és kézműves ajándékokat rejtő standokat, sátrakat. A Városháza téli élményparkjában jégfolyosós téli csodavilágban korcsolyázhatunk, ha sportosan szeretnénk várni az ünnepet. A Pécsi Advent eseménysorozatán a hagyományos vásár mellett kulturális programok, gyermekjátszóház és koncertek is várják az érdeklődőket. Esztergomban a Széchenyi tér változik karácsonyi csodavilággá színpadi produkciókkal, gyermekrendezvényekkel. Egerben a Dobó tér, a Gárdonyi tér és a Végvári vitézek tere mellé az Érseki Palota Turisztikai és Látogatóközpontja is csatlakozik az adventi helyszínek közé – ez utóbbi helyszínen betlehemi kiállítás, valamint a helyi iskolák és egyházi személyes adventi műsora invitálja a közönséget.