Vannak gyerkőcök, akik könnyebben veszik az első akadályokat, másoknál sírással, szorongással teli a beszoktatás időszaka.
Mit tehet a szülő, ha szeretné gördülékenyebbé tenni a beszoktatás időszakát?
Nos, ahhoz, hogy a kicsik a lehető legkönnyebbek birkózzanak meg életük egyik első komoly kihívásával, sokat segíthet a szülő és a gyermek közti kommunikáció.
A kettő és négy év közötti gyerekek nagyon kedvelik azokat a történeteket, amelyeknek ők maguk a főszereplői, vagy könnyedén bele tudják élni magukat a főhős szerepébe. Az ilyen mesék kapaszkodót és erőt adnak nekik.
A Farkas Nóra által írt, és Szepesi Szűcs Barbara kedves illusztrációival teli Összeköt a szeretet című kötet épp ilyen. Egy beszoktatós mesekönyv, amelynek a főhőse, Kobak – oly sok kisgyermekhez hasonlóan — nem akar óvodába menni. Tart még az ismeretlentől, fél az újtól, inkább maradna még a biztonságot nyújtó anyai ölelésben.
Miben más ez a könyv, mint a többi, óvodai életet bemutató kiadvány?
Mindenekelőtt abban, hogy egészen új megközelítésben segíti a legkisebbeket az óvodai beszoktatás folyamatában. Nem az ovis mindennapokról szól, nem tér ki az új barátokra, kedves óvó nénikre, a számtalan játékra. Sokkal mélyebb témát, a biztonságot adó anyai szeretetet helyezi a középpontba, amely támaszt jelent a kicsik számára akkor is, ha fizikailag nem lehetnek együtt a szüleikkel.
Ez a személyre szabható könyv beszélgetésre hív.
A történetet olvasva, s a kedves illusztrációkat nézegetve, a kicsik számos kérdésükre választ kaphatnak. Megismerhetik a születésüknek, első éveiknek történetét. Megbizonyosodhatnak arról, hogy van egy láthatatlan madzag, ami akkor is összeköti őket az anyukájukkal, ha épp nem láthatják, nem ölelhetik meg egymást. Ez a kapocs – amit úgy hívnak szeretet – ott van a reggeli puszikban, az összebújva elolvasott esti mesékben, az ölelésben, a dicséretben és a csiklandozásban. Minden napban, minden órában, minden pillanatban.
A történet elolvasását követő összebújós beszélgetések pedig megerősítik az apróságok identitását, biztonságérzetét, hogy aztán — megbarátkozva az elválás gondolatával — bátrabban lépjenek be az óvoda kapuján.
További információ a könyvről: