Test és lélek

A szaunázás „illemtana”: mikor, mennyit, hogyan

A fürdők, szállodák wellness részlegének vendégei körében az egyik kedvenc időtöltés a szaunázás. Persze, mint mindennek, a magas hőmérséklet és a hideg víz váltakozásának is megvannak a szabályai. Mire érdemes figyelnünk, hogy a legjobbat hozhassuk ki ebből a valóban feltöltő élményből?

Hogyan hat a szaunázás?

A forróság és a hideg ritmikus változása több szinten is hat a szervezetre. A szaunázás csökkenti az izmok feszültségét, élénkíti a keringést, segíti a szervezet méregtelenítő folyamatait, és persze a stresszt is hatékonyan oldja. Ennek ellenére mégsem mindenkinek való. Gyerekeknek például nem szokták ajánlani a magas hőmérsékletű finn szauna használatát. A 14 éven aluliaknak inkább a több szálláshelyen és wellness-fürdőben, például az öt szélforgós noszvaji Oxigén Family Hotel****-ben is rendelkezésre álló gyermekszauna való, amelyet általában 45-50 Celsius-fokra fűtenek fel. Kipróbálhatják az alacsonyabb hőmérsékletű aromakabinokat, valamint az infraszaunát is. Felnőttként sem szabad viszont szaunázni szív- és érrendszeri betegségekkel, asztmával, krónikus betegségekkel élőknek, illetve várandósoknak, és az akut fertőző betegségben szenvedőknek.

 

Tartsuk be a szaunázás szabályait!

A szaunázás jelentette fizikai igénybevételhez hozzá kell szokni, így érdemes különösen figyelni a fokozatosságra. Kezdőként 5-8, gyakorlott szaunázóként legfeljebb 10-15 percet töltsünk el egyszerre a kabinban. Az alsó padokon valamivel alacsonyabb, a felsőkön magasabb a hőmérséklet, válasszuk azt, amelyiket bírjuk. Ezután zuhanyozzunk le, úgy, hogy a hideg vízsugárral a végtagjaink felől haladunk a szív irányában. Haladók a jéghideg merülőmedencében is megmártózhatnak. Mielőtt visszatérnénk a kabinba, pihenjünk egy keveset, ideális esetben annyit, amennyit bent voltunk. Ezt a folyamatot kétszer-háromszor ismételhetjük.

Szaunázás előtt zuhanyozzunk le, és töröljük szárazra magunkat, hogy gyorsan meginduljon az izzadás. Sem éhesen, sem pedig frissen jóllakva ne menjünk szaunába, evés után várjunk 1,5-2 órát. A szaunában töltött időszakok között gondoskodjunk a vízpótlásról, de az alkoholfogyasztást szaunázás előtt, alatt és után is kerüljük.

 

Fürdőruhában vagy anélkül?

A hazai hotelekben és fürdőkben általában választhatunk a fürdőruhás és a meztelen szauna között, Nyugat-Európában azonban ritkán találunk olyan helyet, ahová fürdőruhában is beengednek. Meztelenül szaunázni egészségesebb, hiszen a fürdőruhánkból nem párolog ki az úszás közben beleivódott klór és más anyagok, ráadásul az izzadást sem gátolja a műszálas anyag. A szégyenlősöknek sem kell aggódniuk, hiszen a szaunalepedő egyik funkciója épp az, hogy körültekerjük magunkon, eltakarva vele a testünket.

Akár a fürdőruhás, akár a meztelen szaunát vesszük igénybe, közös szabály, hogy az ékszereinket vegyük le erre az időre. A fém ugyanis hamar felmelegszik, és akár égési sérüléseket is okozhat. Ne vigyünk be újságot, és a papucsunkat is hagyjuk kint, mert a magas hőmérsékleten mindkettőből irritáló, káros anyagok oldódhatnak ki.

A szaunaajtót gyorsan nyissuk és csukjuk be-és kilépésnél. Ha valaki vizet öntött a szaunakövekre, három percig nem illik kimenni, hogy ne szökjön el a gőz – természetesen, ha nem érezzük jól magunkat, akkor ne várjunk. Az illóolaj használatáról kérdezzük meg a többieket is, vagy hagyjuk meg az illatos élményeket a szaunamester vezette szaunaszeánszokra. Beszélgetéssel, hangoskodással sem illik zavarni a többi szaunázót.