Kinek a pénztárcája?
Ha közös nyaralást tervezünk a barátokkal, a célpont kiválasztásánál mindenképpen rugalmasnak kell lennie mindegyik félnek: figyelembe kell venni a gyerekek korát, a nyaralásról alkotott elképzeléseinket és mindenekelőtt a családok pénztárcáját. Ebben a tekintetben legjobb az őszinteség: minden fél mondja meg, mi a mozgástere anyagi tekintetben és a másik ezt tartsa tiszteletben. Az egész nyaralás alatt érdemes erre figyelni: lehet, hogy mi minden nap beülhetünk a szálloda éttermébe és megvehetjük a csemeténknek, amire vágyik, de a barátaink nem, vagy fordítva. Ilyenkor érdemes a kisebb pénztárcájú családhoz igazítani a nyaralást, hogy senki ne érezze magát kellemetlenül.
Én gyerekem, te gyereked
A másik vízválasztó dolog, amin a közös nyaralás sikere múlhat, az eltérő szabályok. A gyerekek pillanatok alatt kihasználják, hogy a másik családban más szabályok működnek és ugyanezeket fogják követelni tőlünk. Nem várható el egyik családtól sem, hogy a nyaralás idejére átvegye a szokásainkat, de a főbb pontokban azért érdemes egyeztetni: hány fagyi jár egy nap, mikor kell lefeküdni, alhatnak-e egy szobában a gyerekek stb. Az eltérő családi rendszerekből fakadó konfliktusok elkerülhetetlenek, de érdemes utazás előtt a saját csemetékkel is beszélgetni arról, hogy a nyaralás alatt mely szabályok érvényesek továbbra is és hogy hogyan kell másokhoz alkalmazkodni. És érdemes lazítani: a nyaralás a pihenésről szól, nem tragédia, ha néha egy kicsit engedünk a nyomásnak. Otthon újra helyre állhat majd a rend.
Érdemes szem előtt tartani azt is, hogy nem nevelhetjük a barátunk gyerekét, kivéve, ha ránk bízták, vagy ha olyan dolgot tesz, ami sérti a mi vagy a családunk jól-létét. A legtöbb szülő elfogult a gyerekével és a máséban könnyebben megtalálja a hibát. Mielőtt rászólnánk a barátunk gyerekére, gondoljunk bele abba, hogy feltétlenül szükséges-e és nekünk hogyan esne fordított esetben a rendreutasítás.
Más családdal nyaralni – legyenek a legjobb barátaink is – mindenképpen alkalmazkodást kíván. De a tapasztalat azt mutatja, hogy megéri.
Akkor nyaraljunk együtt!
Mindezek mellett a baráti nyaralás igazán szerencsés dolog. Ha a gyerekeink jóban vannak, szeretnek együtt játszani, akkor jó esélyünk van rá, hogy akár egész délelőttöket heverésszünk a medence partján és beszélgessünk. A hétköznapokban erre nagyon ritkán van mód. Ugyanígy érdemes kihasználni a családbarát szállodák lehetőségeit: a gyerekfelügyeletet, a bébiőrt, hogy nyugodtabban tölthessük együtt az estéket, délutánokat – és közben a csemeték is jól érezzék magukat. De a közösen töltött idő is számít: ha más családdal együtt szánjuk rá magunkat a városnézésre vagy a kirándulásra, kisebb az esély a nyűgösködésre és az unalomra. Közösen több az élmény, nagyobb a jókedv és könnyebb átsiklani a nehezebb időszakokon. Ezen kívül az ilyen nyaralás erősíti a kapcsolatot, mert az közös élmények összekötnek gyereket, felnőttet egyaránt.