Masszázsra nem csak akkor érdemes elmenni, amikor már nagyon fáj a hátunk. Sokkal több rövid- és hosszú távú jó hatását élvezhetjük akkor, ha rendszeresen, havonta többször élünk vele. Ha pedig ez valamiért nem is jön össze, legalább akkor ne hagyjuk ki, amikor egy wellness-szállóban vagy gyógyfürdőben töltjük a pihenőidőnket. De mi mindenben segít a rendszeres masszázs?
Ellazítja az izmokat
Kezdjük mindjárt a legkézenfekvőbb hatással: a rendszeres masszázs ellazítja az izmokat, csökkenti azok feszültségét, és fokozza az anyagcseréjüket. Ennek kapcsán az izomzat több oxigénhez és tápanyaghoz jut, megnő a rugalmassága és a teljesítőképessége. Nem véletlen, hogy a sportolók rutinjának fontos része a masszírozás – de azok számára is fontos, akik ülő életmódjuk miatt érzik időnként feszesnek és rugalmatlannak az izmaikat, ízületeiket. Nagyobb fizikai igénybevétel, például kemény edzés, futóverseny vagy egy hosszabb túra után a fáradtság elűzésében is szerepet játszik. A masszázs az ízületek megmozgatásán keresztül még a helyes tartás kialakulásához, így a hátfájás elmulasztásához is hozzájárulhat. A kötőszöveti letapadásokat, feszüléseket is feloldhatja. Aki krónikus mozgásszervi problémákkal küzd, annak az orvos gyakran fel is írja a szakképzett gyógymasszőr által végzett masszázst. A kúraszerűen alkalmazott kezelések ugyanis képesek csökkenteni a fájdalmas tüneteket, és javítani a szervezet általános állapotát. Épp ezért ez a kezelés gyakran része a társadalombiztosítás által támogatott fürdőkezeléseknek is.
Vérkeringést javító masszázs
A masszázs fokozza a szervezet vér- és nyirokkeringését. A kitáguló erek és a helyi vérbőség felgyorsítja a tápanyagok és bomlástermékek cseréjét, a sejtek működését és a szövetek megújulását, vagyis beindítja a test öngyógyító folyamatait.
A bőrünk is szereti
Aki járt már kozmetikai masszázson, tudja, mennyire meghálálja a bőr a hozzáértő gyúró és simító mozdulatokat. A bőr és a kötőszövet életműködése fokozódik a masszázs hatására, sejtjei, rostjai megújulnak, ezáltal fiatalosabbá, simábbá, rugalmasabbá változik. Mindez nem csak az arcra igaz, hanem az egész testre: nem véletlen, hogy az olyan problémáknak, mint például a narancsbőr, sokszor épp a masszázs az ellenszere.
Stresszoldó, nyugtató masszázs
A test és a lélek kölcsönösen hat egymásra. A napi feszültség összerántja az izmainkat, megfeszíti a testünket – sokszor épp ez váltja ki a hát-, derék-, nyak- és vállfájást. A feszülő váll- és nyakizmoknak akár a fejfájás kialakulásában is szerepe lehet, ráadásul újabb lelki feszültséget generálnak. De az út visszafelé is járható: amikor a masszázs ellazítja az izmainkat, megszünteti bennük a felesleges merevséget, akkor ez a lélek görcseit is képes elsimítani. A stresszoldás fontosságát pedig nem lehet eleget hangsúlyozni. Amikor feszültek vagyunk, a testünk nagy mennyiségű kortizol stresszhormont termel. Ha pedig ebből a vegyületből több van a kelleténél, az fejfájás, emésztési problémák, alvászavarok, de akár hízás útján is hírt adhat magáról. A masszázs a paraszimpatikus idegrendszer aktiválásán keresztül képes mindezt feloldani. Akár egyetlen alkalom is hat a szívritmusra, a vérnyomásunkra, a kedélyállapotunkra, az energiaszintünkre. A masszőr kezei között megnyugszunk, ellazulunk, lelassul a légzésünk, mintha megszűnne a külvilág. Nem csoda, hogy a masszázs utáni éjszaka a legtöbben pihentetően, jól alszanak, még akkor is, ha korábban alvászavarokkal küzdöttek.