Íme, néhány ötlet:
Mielőtt hosszabb időre elutazna a család, érdemes minden elektromos készüléket áramtalanítani otthon. Legalábbis, amit lehet. A minden földi jóval megtömött hűtőszekrény természetesen kivétel, de a televíziót, számítógépet, a kenyérpirítót inkább húzzuk ki a konnektorból. Miért is? Mert így jelentősen csökkenthetjük háztartásunk energiafogyasztását. Ha nem így teszünk, folyamatosan ketyegni fog a villanyóra számlálója, hiszen ezek az elektronikai kütyük akkor is fogyasztanak áramot, ha kikapcsoljuk őket.
Sok fa köszönhetné az életét annak, ha a szállodai vouchert, a repülő- vagy vonatjegyet nyomtatás helyett csupán letöltenénk a telefonunkra. Ha megoldható, cselekedjünk így!
Aki környezetét kímélve kíván utazni, különös gondot fordít a pakolásra. Ha mi is közéjük tartozunk, csak azt vigyük magunkkal, amire igazán szükségünk van: kis kiszerelésű kozmetikumokat, praktikus, könnyedén variálható ruhadarabokat. Ha ésszerűen összeállított útipoggyásszal vágunk neki a nagyvilágnak, máris sokat tettünk az üvegházhatású gázok mennyiségének csökkentéséért. Minél nagyobb tömeget visz ugyanis magával egy autó vagy egy repülőgép, annál több üzemanyagot fogyaszt. A nagyobb mennyiségű benzin, gázolaj, kerozin felhasználása pedig értelemszerűen több szennyezőanyag kibocsátásával jár.
Nem csupán otthon, hanem a szálláson is törekedjünk arra, ne menjen feleslegesen a fűtés vagy a légkondicionáló. Csak egy mozdulat lekapcsolni a lámpát, lejjebb tekerni a hőfokot, s máris sokat tettünk a környezetünkért.
Jelentősen csökkenthetjük a vízfogyasztást, ha nem cseréltetjük ki minden nap a törölközőket szálláshelyünkön. Ha piszkos lett, dobjuk a földre, ám ha még szeretnénk használni, hagyjuk a fogason lógva! A személyzet ebből tudni fogja, még nem szükséges a csere.
A „Ne zavarjanak!” tábla kifüggesztésével jelezhetjük, nem kérünk takarítást. Ha így teszünk, a felesleges ágyneműcserét, a porszívó használatával járó energiafogyasztást és a vegyszerek, tisztítószerek használatát spórolhatjuk meg.
Az sem mindegy, mit eszünk a nyaralásunk alatt. Érdemes megkóstolni a környéken termelt alapanyagokból készült, helyi ételeket. Ez nem csupán egy emlékezetes gasztronómiai kalandozás, hanem környezetünk védelmét szolgáló, felelősségteljes döntés is. Gondoljunk csak bele, mennyivel több energiafogyasztással jár, ha az ország vagy a világ egy másik szegletéből odafuvarozott élelmiszereket fogyasztunk, mintha a helyi termelők kincseiből válogatunk a termelői piacon.
Ha pedig már szóba került az étkezés: a svédasztal bőséges kínálatából csak annyit szedjünk a tányérunkra, amennyit el is fogyasztunk! Kevesebb étel kerülhet így a szemétbe.
Nem is olyan bonyolult úgy utazni, hogy közben szem előtt tartjuk, hogyan lehetne minél kisebb az az ökológiai lábnyom, amit magunk mögött hagyunk. Végül is, csupán apróságokon múlik, igaz?