Test és lélek

Téli sportok biztonságosan

Ma már kb. fél millióra tehető a rendszeres síelők száma. De jelentős azoknak a száma is, akik snowboardozással, szánkózással töltik a szabadidejüket. Szerencsére belföldön is vannak lehetőségek, ha szívesen megismerkednénk valamelyik sporttal.  Amíg nyáron elég néhány rövidnadrágot, úszópelenkát becsomagolni, és egy hagyományos biztosítással már útnak is indulhat a család a vízparti nyaralásra, addig télen sokkal több mindenre oda kell figyelni.
Téli sportok biztonságosan

Kezdjük a biztosítással, amit még mindig sokan igyekeznek megspórolni, hiszen ők csak csúszkálnak majd egy kicsit a jégen vagy csak a gyerekpályán fognak majd síelni.

Biztosítás

Ma már néhány perc alatt, akár online is köthetünk biztosítást. A napi összegek háromszáz-négyszáz forinttól kezdődnek, és igazán nem érdemes megspórolni a biztosítási összeget. Főleg téli sportok esetében nem. Illetve tudtad, hogy speciális kategóriába esik biztosítás szempontjából a szánkózás, korcsolyázás is, nemcsak a síelés vagy snowboardozás? De a biztosítás kiterjedhet akár a síbérlet elvesztésére (ami akár 100 EUR körül is mozoghat egy pár napos síelés alkalmával), vagy a téli sporteszközeinkre is fedezetet nyújthat. Érdemes hát körültekintően választani, hiszen alig pár száz forint különbség is komoly költségvonzattal járhat, ha baj van. Az Európai Utasbiztosítási Kártya nem nyújt kellő fedezetet téli sportokkal kapcsolatban, csak ezzel ne elégedjünk meg induláskor!

Ruházat és felszerelés

Első síelésnél nem érdemes beruházni komolyabb felszerelésbe és ruházatba, nézzünk körbe családban, baráti körben, hátha tud valaki kölcsönözni nekünk, vagy keressünk egy jó üzletet, ahol bérelni is lehet. De ilyenkor is fontos, hogy jó méretet válasszunk, hiszen így sokkal kényelmesebb és biztonságosabb bármelyik sport.

  • Síkabát, sínadrág – első néhány alkalommal megteszi egy vízálló télikabát, de hosszabb távon érdemes beruházni egy könnyű, jól szellőző és a vékonysága ellenére is meleg kabátba. Fontos, hogy vízálló legyen a kabát, és légáteresztő anyagból legyen.

  • Aláöltözet – csalóka, hiszen sokan azt gondolják, hogy egy pamut póló, pulóver teljesen megfelel a célnak. A pamutnak nagyon jó ugyan a nedvszívó képessége, de ezt a nedvességet meg is tartja, nehezen szárad. Hosszútávon hasznos, ha technikai ruházatot szerzünk majd be erre a célra.

  • Kesztyű, sapka, zokni  - ezek főleg kényelmi darabok, de nagyon fontosak.

  • Szemüveg – Ha csak napszemüveget viselünk, abból is érdemes sportszemüveget választani, ami nem esik le könnyen az arcunkról, és semmiképp se legyen üveg! Eséskor összevághatja az arcunkat. Síszemüveget borult időben, havazáskor jó viselni, mivel ezek nem párásodnak könnyen.

  • Sisak – sokan azt gondolják, hogy ők nem fognak úgysem száguldozni, nekik nem lesz rá szükségük. De gondoljunk bele, éppen elég, ha a mellettünk elhaladó száguldozik, meglök minket, és rosszul esünk.

  • Síléc/snowboard – figyeljünk arra, hogy milyen hosszú a léc, mivel rövid léccel egy magas embernek inkább gyötrelem a síelés, mint élvezet.

  • Sícipő/snowboardcipő – kölcsönzéshez, vásárláshoz mindenképp vigyünk magunkkal sízoknit, és abban próbáljunk cipőt!  Mindenképp kérjük szakember segítségét vásárláskor, mert egy rossz méret az egésztől inkább csak a kedvünket veszi majd el.

  • Síbot – itt főleg a méret a fontos, erre figyeljünk!

     

Biztonsági tanácsok a pályákon

Mivel sokan, sokféle tudásszinttel és kondícióval vágnak neki szánkózásnak, síelésnek, ezért itt különösen fontos, hogy odafigyeljünk magunkra és másokra, mert komoly balesetek származhatnak egy kisebb koccanásból is.

  • Pihenjünk, ha szükségét érezzük! Nem szégyen, ha a pálya szélén szusszanunk egyet, ha elfáradtunk. De a pálya szélére is körültekintéssel menjünk ki, és ne vágjunk át keresztbe senki előtt!

  • A tudásunknak megfelelő pályán síeljünk, és csak akkor menjünk a következő szintre, ha már elég biztosnak érezzük a tudásunkat!

  • Mindig viseljünk sisakot! Bármilyen szépen süt a nap és meleg van, az életünket mentheti meg a sisak. Ez igaz szánkózásnál, snowboardozásnál is.

  • Minden nap ellenőrizzük a felszerelésünket indulás előtt!

  • Ne sajnáljuk az időt a bemelegítésre!  Ma már nagyon jó applikációkat is letölthetünk a telefonra, amelyek segítenek a bemelegítésben.