Test és lélek

Űzzük el a telet: februári feltöltődés

Van, aki már januárban is a tavaszt várja, februárban viszont rendszerint azoknak is elegük lesz a télből, akik egyébként jól viselik a hideg évszakot. Nem véletlen, hogy ilyenkor érkezik el a hagyomány szerint a farsang és a télűző szertartások, és persze a tavaszváró feltöltődés ideje. Lássuk, hogyan állíthatjuk át testünket és lelkünket a közelgő új évszakra.

Szánjunk időt magunkra!

Aki nem utazik el síelni, az ritkán gondol arra, hogy a tél vége felé is érdemes lenne kivennie néhány nap szabadságot – egyszerűen csak a puszta feltöltődés kedvéért. Pedig a közelgő évszakváltás igénybe veszi a testi, lelki, szellemi erőforrásainkat, így mindenképp érdemes átgondolnunk, hol van néhány olyan nap a naptárunkban, amikor pihennénk. Elég, ha csak egy-két napig nem sietünk sehová, átrendezzük a környezetünket, átválogatjuk a ruhatárunkat. De az is jó program lehet, ha meglátogatunk egy kiállítást, vagy akár egy napra is kiruccanunk egy közeli településre. Mindenki maga érzi, mire volna ilyenkor a legnagyobb szüksége – az a lényeg, hogy legyenek olyan időszakunk az életünkben, amikor tudatosan lelassulhatunk, és nem uralják minden percünket a munkahelyi és magánéleti kötelezettségek.

 

Itt a farsang

A farsangi buli nem csak a gyerekek kiváltsága – ha a hagyományos értelemben vett báli szezon jórészt ki is kopott a köztudatból, a barátainkkal azért összejöhetünk, már csak a lelki feltöltődés kedvéért is. A többi már a társaság vérmérsékletétől függ: rendezhetünk jelmezes, táncos bulit, de akár egy csendesebb, beszélgetős vacsorát is, ahol persze nem marad el a hagyományos farsangi fánk. Aki a klasszikus édesség zsírtartalma miatt aggódna, annak jó hír, hogy mostanában már rengeteg olyan recept van, amely szerint sütőben vagy akár air fryerben is elkészülhet az édesség.

 

Feltöltődés a konyhában

Az év eleji hónapok sajnos a légúti betegségek szezonját is jelentik, amelyhez februárban már a tavaszi fáradtság előőrsei is csatlakoznak. Ideje hát mindezek megelőzésére feltölteni a vitaminraktárainkat. Ebben a hónapban különösen figyeljünk oda az étkezésünkre, és igyekezzünk minél több friss zöldséget, gyümölcsöt beiktatni az étrendünkbe. Kezdjük a napot egy gyümölcsös smoothie-val, és az ebédhez, vacsorához készítsünk egy nagy tál salátát. Ha valami forróra vágyunk, jó megoldás a zöldségleves, de a zöldségféléket akár az édesség tésztájába is elrejthetjük. A cukkinis-citromos kevert sütire vagy a céklás-csokis brownie-ra, vagy akár a jól ismert répatortára például kevés, egyébként válogatós gyerek tud nemet mondani. De ha esetleg mégis akad ilyen, akkor a fagyasztott gyümölcsökkel készült pohárkrém, a gyümölcsös piskóta, az almás pite lendíthet át a nehézségeken.

 

Egy kis mozgás

Azt mondják, a legjobb feltöltődés a szabadban végzett mozgás. A természetes fényre, és a belőle szerzett D vitaminra ilyenkor különösen nagy szükségünk van, így érdemes a hideggel nem törődve egy kicsit kimerészkedni. Akik szeretik a téli sportokat vagy az erdei túrákat, azok most előnyben vannak, hiszen a szomszédos országokban még dübörög a síszezon, és a hónap végéig sok korcsolyapálya – köztük a budapesti Városligeti Műjégpálya – is nyitva tart. De várnak az erdei sétautak, túraútvonalak is, sőt, tavaink, kisebb és nagyobb településeink is egészen más arcukat mutatják télen, mint a nyári turisztikai főszezonban.

 

A legjobb feltöltődés a wellness

Sokan vannak azok is, akik ilyenkor már hallani sem akarnak a hidegről, inkább egy párás wellnessfürdőben melegednének fel. Szerencsére Magyarországon olyan választékban találunk gyógy- és termálfürdőket, mint Európában szinte sehol máshol. A hideg évszakban esetleg rosszabbodó mozgásszervi panaszokon éppúgy segíthetnek a hazai gyógyvizek, mint a rossz közérzeten, a szellemi és lelki kimerültségen. Ne sajnáljuk az időt a szaunázásra, a masszázsra, lehet, hogy mindössze ennyire van szükségünk ahhoz, hogy messze űzzük a téli lehangoltságot és a tavaszi fáradtságot. Ha nem is utazunk el a trópusokra, egy wellnessfürdőben egy-két napig ott érezhetjük magunkat.