Nos, amennyiben az Európai Unió valamely tagállamába, Izlandra, Norvégiába vagy Liechtensteinbe utazunk, s gyógykezelés alatt állunk, gyógyszerkészítményeinket engedély nélkül magunknál tarthatjuk.
Bár ebben az esetben nem kötelező, de több napos külföldi tartózkodás esetén mégiscsak célszerű, ha előtte felkeressük háziorvosunkat és megkérjük, hogy – az esetleges kellemetlenségek elkerülése érdekében - adjon igazolást arra vonatkozóan, milyen gyógyszereket is szedünk. Ehhez egy úgynevezett „Igazolás a gyógyszerkészítmények birtoklására kezelés alatt álló utazók számára” elnevezésű formanyomtatvány is rendelkezésre áll, amelyen magyar és angol nyelven is megadhatók a gyógykezelésre vonatkozó legfontosabb információk. Az igazolás tartalmazza az igazolást kiállító orvos és a beteg nevét, címét, az utazás időtartamát, a gyógyszerkészítmény vagy gyógyszerkészítmények nevét és adagolását. Az igazolást az orvos pecséttel és aláírással látja el.
Szigorúbb szabályok vonatkoznak ugyanakkor arra az esetre, ha valamely családtagnak úgynevezett fokozottan ellenőrzött gyógyszert kell szednie. Ilyen esetben, amennyiben a külföldi út a 3 napot nem haladja meg, elegendő egy, a háziorvos által kiállított igazolás, viszont 3 napot meghaladó, de 90 napnál nem hosszabb utazás esetén, illetve ha a fokozottan ellenőrzött szer injekciós vagy infúziós készítmény, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet nyilvántartásba vételére van szükség.
Amennyiben nem az Európai Unió valamely államába, Izlandra, Norvégiába vagy Liechtensteinbe utazunk, különösen fontos, hogy beszerezzük a háziorvosunk által kiállított, fentebb említett, gyógykezelésünkre vonatkozó igazolást.
Egyebekben jó tudni azt is, hogy bizonyos országok tiltják egyes gyógyszerek behozatalát illetve kivitelét. Ezen esetleges tilalmakról az adott ország konzulátusa tud érdemi felvilágosítást adni, így még az utazás megkezdése előtt érdemes lehet felkeresni azt.