Az örökmozgó
Nos, a fent említett kisfiúval már maga az autóút rejt magában kihívásokat. Örökmozgó gyerekekkel mindenképpen érdemes gondosan megtervezni az utat és feltérképezni az össze lehetséges megállót. Nem érdemes a digitális eszközökhöz menekülni egy-egy hosszabb nyugalomért: az ilyen kicsik a „kütyüzés” idejére ugyan lenyugszanak, de általában utána annál elevenebbek, hiszen a digitalitás valójában felpörgeti őket és csökkenti a toleranciájukat. Próbáljátok ki inkább unaloműző játékainkat, amelyeket korábbi cikkünkben ajánlottunk.
Egy eleven kicsivel szinte kötelező családbarát szálláshelyet választani. Egy olyan helyen, ahol nem a gyerekekre rendezkedtek be, minden potenciális veszélyforrás és félő, hogy az egyébként kevésbé aggodalmas szülők is hamar jutnak arra következtetésre, amire a játszótéri édesanya. A családbarát szálláshelyeken azonban nem lepődik meg sem a személyzet, sem a vendégek, ha a szokásosnál hangosabb, gyorsabb vagy vakmerőbb gyerekkel érkeztek. A nyaralás ideje alatt mindenképpen tervezzetek be legalább napi 4-5 óra szabad mozgást. Ha van animátor, aki ezt levezeti helyettetek, az nagyon jó, ha nincs, akkor is érdemes ennyit szánni a napból, ha kaptok cserébe 1-2 nyugodtabb órát.
A személyzetet érdemes tájékoztatni arról, hogy gyerekünk szeret egyedül elcsatangolni vagy olyan helyekre felmászni, ami másnak eszébe sem jut. Kedvesen bemutathatjátok a recepciósnak és a pincérnek, hogy a konyhában vagy a tiszta törölközők között bújócskázó gyerekünket felismerje, feltétlenül ügyelve arra, hogy ne vegye ezt szidásnak a gyerekünk. A nyaralás alatt is tudd, amit a hétköznapokon biztosan mindig szem előtt tartasz: a te kicsidnek nagyobb a mozgásigénye, mint az átlagnak, ezt a nyaralás nem csökkenti, sőt!
A zseni
Első ránézésre könnyebb esettel állunk szemben, ha a gyerekünk a végtagjai helyett az eszét szereti tornáztatni. Tapasztalatból mondom, hogy nem biztos. A mindentudó kicsik ugyan jobban elülnek az autóban, de ugyancsak próbára teszi a fáradt szülőket, ha történetesen órákon keresztül kell válaszolgatni például az európai választási rendszerrel vagy az űrszondákkal kapcsolatos kérdésekre. Az ilyen gyerkőcnek muszáj lekötni a gondolatait: érdemes felkészülni az útra intellektuális anyaggal. Adjatok neki feladatot! Készítsen kicsi könyvet vagy lapozót a helyszínről, kaphat egy fényképezőgépet, útikönyvet. Kérjük meg, hogy majd megérkezéskor tartson nekünk idegenvezetést a környéken. Találjon valamit, ami összekapcsolja az érdeklődési körét és a nyaralást! Érdekli a lakberendezés? Mérje föl a szállodai szobát, tervezzen bele berendezést, ismerkedjen a szállodai alaprajzzal! Autómániás? Járja végig a parkolót és írja össze az autótípusokat!
A koraérett kistudósokat minden érdekli, de könnyen előfordulhat a kortársaiknak szánt játékok untatják. Ezt mindenképpen érdemes megbeszélni az animátorral, ha rá szeretnénk bízni a kicsit. Kérjük meg, hogy inkább a játékok szervezésébe, lebonyolításába vonja be és engedje, ha esetleg nagyobbaknak való feladatokkal próbálkozik. Járjátok körbe vele a játszóházat, mielőtt otthagyjátok és keressetek az ő érdeklődésének megfelelő játékot. Van a kínálatunkban olyan szálloda, aminek feltételei a legprofibb magánovit is lepipálják, nem is beszélve a pedagógiailag felkészült személyzetről!
Az ilyen gyerek nem elégszik meg azzal, hogy kap egy csomag elefántos szappant a recepción: őt a szálloda logisztikája és számítógépes rendszere érdekli. Egy családbarát helyen ezeket a kérdéseket is bátran fel lehet tenni, azt azonban érdemes okos csemeténkkel megbeszélni, hogy lehetőleg hagyja élni a szállodai dolgozókat. Annyit kérdezzen, amennyi nem gátolja őket a munkában. Ez alól kivétel az animátor, akinek ez az elsődleges feladata!
Akármennyire is tudja a gyermekünk 4 évesen az orosz ábécét, vagy igazodik el segítség nélkül egy New York- i várostérképen, azért érdemes mindig szem előtt tartani az életkori sajátosságokat. Egy óvodáskorú gyereknek napi több óra szaladgálásra és mozgásra van szüksége. Ha nincs zimankó, ennek egy részét mindenképpen a szabadban töltse el, ha nagyon rossz az idő, akkor irány a medence!
A hisztis
A hiszti előbb utóbb mindenhol felüti a fejét. Lehet nem várt petrezselyem a krumplipürén, túl magasra akasztott kabát, készlethiányos mogyorós csoki. Vannak gyerekek, akiknek ez a kommunikáció egyik formája, vannak, akinél elmúlik az óvodáskorral. A hiszti azonban olyan jelenség, ami képes elrontani a legharmonikusabb családi nyaralást is. Otthon gondoljátok át, hogy melyek azok a lehetséges esetek, amik előidézhetik a bajt: gondosan, a kicsivel együtt csomagoljatok össze, nehogy egy áhított játék itthon maradjon. Beszélgessetek a szabályokról, a nyaralás alatti menetrendről. Beszélgessetek arról is, hogy ti, szülők is szeretnétek pihenni, ő mivel szeretné addig elfoglalni magát.
A hiszti nehéz műfaj, hiszen kinek van kedve birkatürelemmel nézni, ahogy angyali csemetéje a földhöz csapja magát a wellness részleg nyugalomra vágyó közönsége előtt. Nem is lehet mindenre felkészülni előre, mivel a hiszti lényege az, hogy nem logikus és nem tervezhető, nincs valódi oka és célja. A hiszti határkeresés, a szófogadás és a kisgyerek saját akaratának örök háborúja.
Talán a legjobb tanács, hogy a végsőkig (és a végsők után még úgy 6-8 órán keresztül) őrizzük meg a hidegvérünket. Az egyetlen használható tanács hiszti esetén, hogy maradj higgadt és határozott. Két dolog korbácsolja fel még jobban földön fetrengő gyermekünk harci kedvét: a szülői indulat és az, ha mindent meg akarunk tenni a jelenet befejezésének céljából. Szóval csak semmi fenyegetőzés, büntetés, agresszió és semmi engedékenység, lekenyerezés, könyörgés! Csak nyugalom – gondoljon bárki bármit.