Együnk

Milyen az ideális reggeli?

Bár már régóta bizonyított tény, hogy a reggeli a nap legfontosabb étkezése, még mindig nagyon sokan hagyják ki a rohanásra hivatkozva. Aki pedig mégis reggelizik, gyakran letudja az egészet egy édes péksüteménnyel. De vajon milyen az ideális reggeli, amely valóban egész délelőttre energiát ad?

A reggel minden családban hektikus időszak: időzavar, rohanás, álmosság, utolsó pillanatban kiderült feladatok gondoskodnak a napindító idegességről. A reggeli azonban, ha csak lehet, mégse maradjon el, mivel akár az egész napi jó közérzetünk is múlhat rajta.

A reggeli, ami nem is reggeli

Van. aki egy csésze kávéval, vagy ha eszik is valamit, egy kakaós csigával, cukros gabonapehellyel, vagy más édességgel intézi el a reggelit. A korai kelés után ez jó választásnak tűnik, hiszen a kávé és a cukros ételek gyorsan energiát adnak a szervezetnek, vagyis egy ideig úgy érezzük, hogy a reggeli valóban magunkhoz térített. De a koffein és a finomított szénhidrátokban gazdag ételek épp arról híresek, hogy amilyen gyorsan felvitték az energiaszintünket, olyan gyorsan vissza is ejtik. Vagyis egy ilyen reggeli után ne csodálkozzunk, ha reggel kilenckor már a büfében állunk sorba egy újabb energialöketért, a gyerek pedig rohan csokiért az iskolai büfébe.

A gyümölcs valamivel jobb választás reggelire, mint a cukros ételek, mégsem elég. Magas cukortartalma ugyanis ugyanoda vezet, mint az édes péksütemények esete: reggel kilenckor mindenkinek korogni fog a gyomra.

A tökéletes reggeli receptje

Az igazán jó reggeli ennél sokkal több mindent tartalmaz: vannak benne szénhidrátok, lehetőleg nem az egyszerű, hanem az összetett fajtából, sok fehérje, hogy az energiaellátás sokáig, akár délig is kitartson, és némi zöldség vagy gyümölcs a vitaminok kedvéért.

A gyakorlatiasság nyelvére lefordítva az ilyen reggeli tartalmaz némi gabonafélét, például teljes kiőrlésű kenyeret, pékárut, vagy cukormentes, teljes kiőrlésű gabonapelyhet, például natúr zabpelyhet. A fehérjék oldaláról szerepelhet a menüben a tej, a joghurt, a sovány húsfélék, például a

pulykasonka, a sovány sajt, esetleg valamilyen hüvelyesből készült mártogatós krém, például a csicseriborsóból készült hummusz. Ehhez jöhet egy pohár gyümölcslé, vagy még inkább a rostokat is tartalmazó egész gyümölcs, és némi szeletelt zöldség.

Legyen változatos!

Még jobb, ha a reggeli változatos, nem kerül minden reggel ugyanaz a tányérra. Készíthetünk például szendvicset teljes kiőrlésű kenyérből, pulykasonkával, sajttal, zöldségekkel. Más napokon mártogathatunk egy kevés hummuszt zöldségekkel. A sietős reggelekre előre is készíthetünk sós, sajtos, teljes kiőrlésű muffint, amelyet egy pohár tejjel öblíthetünk le. De jó ötlet a natúr zabpehelyből készült házi müzli, granola is, diófélékkel, aszalt gyümölcsökkel, tejjel vagy joghurttal fogyasztva. Ha pirítós a menü akkor legyen teljes kiőrlésű kenyérből, és tálaljunk hozzá pár szelet sajtot, vagy egy pohár tejes italt. A kávénkat is átalakíthatjuk tejeskávévá, mellé pedig ehetünk egy teljes kiőrlésű pogácsát vagy muffint - így legalább nem csak a puszta koffein hajt minket a reggeli órákban. A ráérősebb napokra a tojás a legjobb reggeli, akár rántotta, akár főtt, akár tükör-, akár lágytojás formájában. Ez a változatosan elkészíthető élelmiszer ugyanis valóságos energiabomba. Már csak egy kis gabonaféle, például egy szelet rozskenyér, és egy kevés zöldség kell mellé, hogy tökéletes legyen a reggeli.