Öltöztessük a gyerkőcöt rétegesen!
Néhány hete még nem feltétlen volt szükség harisnyára és trikóra, most viszont nélkülözhetetlen ruhadarabja a kicsiknek. Én mindig odafigyelek arra, hogy a kis derék ne kandikáljon ki a pulcsi alól, próbálom felhúzni a harisnyát szinte nyakig vagy ameddig csak lehet, és természetesen belehúzom a trikót. Ha családi utazásra készülünk, akkor pedig kiemelten fontos, hogy okosan töltsük meg a bőröndöt, hiszen nincs módunk hazaugrani még egy réteg ruháért. Kerüljön az útipakkba sok-sok harisnya, trikó, vastag zokni, papucs és persze különböző vastagságú pulóverek.
Sose legyen fedetlen a lábikó!
Nagyon fontos, hogy az időjárásnak megfelelően legyenek bebugyolálva a kis tappancsok, hiszen ha fáznak a kis lábak, növekszik az esély a felfázásra. Ha megköveteli a zord idő, ne legyünk restek akár egy jó meleg zoknit is a harisnya fölé, a csizmácska alá húzni. No és nem csak kint fontos betartani ezt az óvintézkedést, hanem a lakásban se engedjük papucs nélkül szaladgálni a gyerkőcöt. És persze a papucs alá is kötelező a zokni; ha a kicsi előszeretettel lehúzza: sebaj, ott van a harisnya!
Pléd és/vagy kispárna legyen a séták, kirándulások kelléke!
Ha akár egy kinti programra, játszótérre készülünk, akár kirándul egyet a család, nálunk bevett praktika, hogy viszünk magunkkal plédet (nagy hidegben kettőt is). Igazán rossz időben, akár a jóval hűvösebb esti órákban a babakocsit is kibélelhetjük pléddel, egy másikba pedig bebugyolálható a baba vagy kisebb gyermek. A játszótereken is jó szolgálatot tesznek ezek a kellékek, hiszen ahogy tapasztaltam, sok esetben a hinta szinte egy jégverem. Ha szemünk fénye akár egy padra vagy hintába ül, akkor a feneke alá teszem az összehajtogatott plédet, de ezt helyettesíthetjük egy lapos, de meleg kispárnával is, és máris sokat tettünk a megelőzésért!
Adjunk elegendő folyadékot a gyermeknek!
A szakemberek nem győzik hangsúlyozni a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel fontosságát, és az interneten fellelhető tartalmak sorában is már-már elcsépelt téma. Ennek ellenére én is találkozom a közvetlen környezetemben olyanokkal, akik nem fogadják meg ezt a jó tanácsot. Ahogy a felnőtteknek, úgy a gyermekek számára is fontos erről gondoskodni, és ennek számtalan oka van, pl. a folyadékhiány kiszáradáshoz vezethet. A felfázás szempontjából is egyfajta védőpajzs a bőséges mennyiségű innivaló, hiszen „kimossa” a szervezetből a kórokozókat.
Vessük be a C-vitamint!
A C-vitamin is segít a felfázással való küzdelemben, amely számos egyéb pozitív hatása mellett savasítja a vizeletet, ezáltal gátolja a baktériumok szaporodását. Egyébként is erősíti az immunrendszert, és jó néhány betegség megelőzésére használhatjuk, tehát több érv szól mellette, hogy a család mindennapjainak része legyen. Természetesen egy kisgyermek vitaminszükséglete jóval alacsonyabb, mint a miénk, és az a legjobb, ha sok C-vitaminban gazdag gyümölcs és zöldség kerül a pocakba. Viszont a téli időszakban érdemes ezt kiegészítenünk, a kicsiknek cseppek formájában, akár teába keverve is adhatjuk a vitamint.
TIPP:
A tőzegáfonya rendszeres fogyasztása is segít a húgyúti fertőzések kialakulásának megelőzésében, de ha már megtörtént a baj, akkor is hatásos, mivel csökkenti a tüneteket. Számos vitamin forrása, többek között magas C-vitamin-tartalma is van. Már olyan tőzegáfonya-kivonatot tartalmazó szirup is kapható, amelyet már egy éves kortól adhatunk a csemetéknek.
Azért ne ijedjetek meg ilyenkor sem a friss levegőtől! Olvassátok el ebben a témában írt cikkünket!