Egy nap a múltban
Mezőkövesd kisváros a Palócföld közepén és a magyar népművészet egyik csodája, hogy bár lakói a palócok népcsoportjába tartoznak, mégis egy minden környékbeli népművészettől eltérő díszítőművészet alakult itt ki. Az élő matyó népművészet 2012 óta a világörökség része. A helyiek nagyon büszkék erre és minden lehetőséget megragadnak, hogy az odalátogatót is elvarázsolja öröklött kultúrájuk.
Mezőkövesd Hadas városrésze, a régi városközpont eredeti állapotában várja a látogatókat és a nádfedeles házakban ma a Matyó Népművészeti Egyesület alkotói és eredeti állapotukban felújított porták várják a látogatókat. Azt javasoljuk, hogy több házat is látogassatok meg: bútorfestőt, fazekast és megannyi más gyerekszemmel is érdekes és lebilincselő elfeledett foglalkozást láthatunk. Több iparművész is lehetőséget biztosít, hogy a látogatók betekinthessenek és kipróbálják ezeket a ritka foglalkozásokat. Mi a mézeskalács készítést és a tűzzománc késztést ajánljuk – természetesen életkorhoz igazodva. A sok kézművesház mellett érdemes meglátogatni Kisjankó Bori, a matyók leghíresebb népművészének eredeti állapotában felújított házát. Ha időben gondolkodunk, érdemes a Játékházban kézműves foglalkozást rendelni, így gondoskodhatunk róla, hogy gyerekeink életkoruknak megfelelő alkotásban vegyenek részt.
A kézműves foglalkozások mellett érdekes lehetőség a Matyó portán, hogy a vállalkozó szelleműek felpróbálhatják a híres matyó népviseletet. A kislányok különösen kedvelik ezt a lehetőséget.
A délelőtti program nagy valószínűséggel jócskán belenyúlik a délutánba, főleg, ha az aprók belefeledkeznek az alkotásba. Ezen a nyugalmas környéken azonban senki nem rohan sehová. Azt javasoljuk tehát, hogy minél több alkotómunkába feledkezzenek bele a gyerekek és a felnőttek egyaránt! Ha mégis marad valami a délutánból, akkor érdemes csobbanni egyet a Zsóry Fürdőben, ahol a gyógyvízen kívül gyerekmedencék és számos élményelem is várja a látogatót.