Zsivány körút igazi kis zsiványoknak (kb. 4,5 km)
Dobogókőre érkezhetünk menetrend szerinti buszjárattal vagy autóval – ám ez utóbbi esetben számolnunk kell az óradíjas parkolási költséggel. Érdemes a túrát egy csodálatos kilátással indítani: az Eötvös Loránd Menedékház mögött található kilátópontból láthatjuk a lenyűgöző Dunakanyart.
A Zsivány körút a buszforduló melletti lankás erdei útról indul, jele a piros körút jel. Jó hír, hogy egy szakaszon az Országos Kék Túrával haladunk együtt, tehát a látnivaló és a táj egészen biztosan a legszebbek között van. Nyaralók, házikók mellett haladva hagyjuk el Dobogókő központját, hogy aztán a lejtős erdei úton végre az erdő igazi csendjével találkozzunk. A laposabban sütő őszi nap be-besüt a magas fák ritkuló lombja között: az őszi hegyvidék mindig más arcát mutatja. Az árulkodó nevű Kanyargós-patakon áthaladva sudár fenyőfák között felfelé vezet az út, ekkor már sejthetjük, hogy a körútnak nevet adó Zsivány-sziklák nincsenek messze.
Mikor elérjük a sziklákat, figyeljünk a gyerekekre, mert bár a sziklamászás kalandos és izgalmas, mindenképpen szigorú szülői felügyeletet vagy segítséget igényel. Megkereshetjük a Hideg-lyukat is, majd haladjunk tovább a Márton-rét felé! Itt tarthatunk egy hosszabb, akár játékokkal színesített pihenőt, a rét tökéletesen alkalmas a piknikezésre, és akár labda is előkerülhet.
A Zsivány-körút második szakasza kaptatókkal tűzdelt, felfelé vezető erdei ösvény egészen a dobogókői szánkópályáig. Innen pedig a közút mellett sétálhatunk egészen a kiindulópontig kiépített járdán, kényelmesen.
Kőfülke, az „Egri vár” és a Teve-sziklák kalandoroknak (kb. 5 km)
A Pilis egyik kapuja kétségkívül a fővároshoz igen közel eső sváb település, Pilisborosjenő. Új óvodája, a Mesevölgy ovi mellett ingyenesen parkolhatunk (a főút folytatásán kell egyenesen továbbhaladni, amíg szabad).
Egy ősszel is gyönyörű levendulamező majd egy hatalmas rét mellett sétálunk el először, innen jól figyeljük a kék jelzést (ismét az Országos Kék Túra egy szakaszán járunk!), mert egyszer csak jobbra visz! Az út tehát felfelé, egy tanösvénybe csatlakozik: a Kevélyhegyi Tanösvény néhány táblájával találkozunk. Mi csak a Kőfülkéig vittük fel a gyerekeket, de akiben több erő van, mehet egészen a Nagy-Kevély csúcsáig, ahonnan nagyon szép a kilátás. A Kőfülkénél a sziklákon ücsörögve, támaszkodva tarthatunk egy kis pihenőt, míg a gyerekek – szülői felügyelet mellett, mert bizony mászni kell néhány lépést – megtekintik a fülkét.
A Kőfülkétől visszafordulunk, hogy az Egri vár „másolata” felé vegyük az irányt. A biciklisek útját keresztezve lefelé kell továbbhaladni, bokros, cserjés, sziklás vidéken sétálunk egészen a várig (a jelzés nélküli út igen egyértelmű, nagyforgalmú). Itt ismét lehet pihenni, piknikezni egyet. A bizonyos szemszögből nézve valóban púpos állatra hasonlító Teve-sziklákat szintén jelzés nélküli ösvényen lehet megközelíteni a vár felől, de a kék jelzés is elvisz erre. Innen már csak néhány perces séta a kiindulópontunk.
Lajos-forrás, Kő-hegyi Turistaház, Petőfi-pihenő a kitartóknak (kb. 8,5 km)
A Pomáz felől néhány perces autózással megközelíthető Lajos-forrás előtt lehet ingyenesen parkolni. Itt friss, jéghideg forrásvízzel tölthetjük meg kulacsainkat indulás előtt, sőt, a néhány lépésre található rét piknikezési és bográcsozási lehetőséget is kínál. A réten áthaladva a sárga jelzésen sétálunk viszonylag sík terepen. Figyelem! Eső után saras lehet az erdő, ezen a túrán legyen rajtunk bakancs vagy olyan cipő, amit nem sajnálunk.
A sárga jelzésen hosszan haladva (megmászható magasles várja a gyerekeket útközben) egyszer csak a Kő-hegyi tanösvénybe csatlakozunk, innen már nincs messze túránk felezőpontja: a turistaház, másik nevén a Czibulka János Menedékház. E helyen egyszerű ételeket, kávét rendelhet a megfáradt turista. A rét és a kilátás is nagyon szép, pihenni, uzsonnázni épp alkalmas. A zöld jelzésen kirándulunk tovább.
A Petőfi-pihenőről kitekintve láthatjuk a Gomba-sziklát és Pomáz egyik nyaralókkal övezett részét, majd a János-forrás mellett haladunk el. A következő elágazásnál a kék kereszt jelzést követjük: hosszú, fárasztó, egyenes kaptató következik kilométereken keresztül Lajos-forrás kiindulópontig.
Még több kirándulási tippért kattints!