Kisgyerekekkel egy könnyű vagy közepes nehézségű túra pont ugyanolyan élvezetes lehet, mint egy nagy odafigyelést, koncetrálást, fizikai felkészülést igénylő nehezebb kirándulás; a siker a megfelelően kiválasztott úti céltól függ.
Lássunk néhány kellemes célpontot országszerte:
Nagy-Hideg-hegy
A Duna-Ipoly Nemzeti Park területén fekvő Nagy-Hideg-hegy a Börzsöny harmadik legmagasabb hegycsúcsa. Az autóval és kisvasúttal is könnyen megközelíthető 864 méteres csúcson, amely igen közkedvelt kirándulóhely, negyven férőhelyes turistaház működik télen-nyáron.
Az ide tervezett túra igényel egy kis kondíciót: a gyaloglást a Királyrétről érdemes indítani, a sárga pontokkal jelzett út a hosszabb, tizenkét kilométeren át kanyarog, de nagyon egyértelmű, szinte lehetetlen eltévedni. Ha kocsival megyünk, leparkolhatunk a Királyrétnél kicsit magasabban, a Cseresznyefa parkolóban, így négy kilométerrel rövidebb lesz az utunk. Aki Királyréten parkol - vagy oda érkezik a kisvasúttal - a piros pontokkal jelölt, úgynevezett Grófi úton is mehet, melynek hossza hét-nyolc kilométer.
Nagy-Hideg-hegyről érdemes átugrani a Csóványosra, ahová nem túl bonyolult út vezet, bár van benne egy kis kaptató.
Szelim-barlang/Tatabánya
A Szelim-barlang a Tatabánya feletti Kő-hegyen, 289 méter tengerszint feletti magasságban található.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park területében fekvő, 45 méter hosszú és 14 méter magas fokozottan védett, őskori leleteiről híres barlanghoz a szomszédos Turul-emlékműtől kiinduló tanösvényen, a piros jelzésű úton juthatunk el könnyű sétával. Akinek ez a túra kevés lenne, vágjon neki a Csúcs-hegy tetején lévő Ratzinger-kilátónak, ahonnan pazar kilátás nyílik a környékbeli tájra.
Bauxitföldtani Park/Gánt
A gánti Bagoly-hegy egykori külszíni bauxitbányájában kiépített tanösvény kihagyhatatlan programpont, ha valaki a Vértesben jár. Az év minden napján szabadon látogatható egykori bányagödör valódi holdbéli/marsbéli/vadnyugati (kinek-kinek ízlése szerint) tájjal fogadja az ide érkezőket. Az Európában is ritkaságszámba menő szabadtéri geológiai múzeum minden szeglete lenyűgöző: fantasztikus érzés a vörösbe, narancsszínbe, lilába, rózsaszínbe hajló katlanokban kalandozni, futkározni, bújócskázni.
Zirci arborétum
A ciszterci apátság műemléki környezetében angolkert stílusban létesült park hazánk legmagasabban - 400 méter tengerszint felett - fekvő fás gyűjteménye. Több mint hatvan éve országos jelentőségű védett természeti terület. Az arborétumban közel hatszáz fa- és cserjefajt gyűjtöttek össze, valamint igen jelentős a növénykert kétéltű- és denevérfaunája is.
A bejáratnál a középkorban kialakított, egykori halastavat az arborétumot átszelő Cuha-patak vize táplálja. A park állandó lakói a mókusok; a fák között időnként őzek is feltűnnek.
Dobogókő
Dobogókő Komárom-Esztergom és Pest megye határán, a Dunakanyar szívében, Budapesttől 25 km-re, észak-nyugati irányban található.
Dobogókő klimatikus gyógyüdülőhely, téli-nyári kiránduló- és síközpont, zarándokhely. Dobogókő kilátóiból az ország egyik legszebb panorámájában gyönyörködhetünk, amely ősszel különösen lenyűgöző a természet páratlan színpompájának hála.
Dobogókő számtalan turistaút kiindulópontja, hiszen közvetlen környezetében húzódik:
a vadregényes Rám-szakadék
a Thirring-szikla (Turul körút)
a Zsivány-sziklák
a Ferenczy-szikla a Rám-hegyen
a Vadálló-kövek
Dobogókőn halad keresztül többek közt az Országos Kéktúra és a Mária út, a Magyar Zarándokút.
Báraczházi barlang/Vértes
A Báraczházi barlang, amely a Csákvár nyugati szélén található, 204 méter magas Guba-hegy keleti sziklafalában, 189 méter tengerszint feletti magasságban található, ősállatmaradványairól híres és fokozottan védett. A barlanghoz a Csákvárról induló zöld turista jelzésen, majd az abból kiágazó zöld barlangjelzésen juthatunk el a legkönnyebben.
A barlang, amelynek hossza 87,5 méter, a vertikális kiterjedése 10,5 méter, mélysége 1,5 méter és magassága 9 méter, szabadon látogatható.
A barlang előtt található leírásból kiderül, hogy 180 féle állatfaj emléke került innen elő, köztük sok tíz-tizenkét millió évvel ezelőtt élt ősállat, például háromujjú ősló, őszsiráf, masztodon, kardfogú tigris és a csákvári hiéna maradványai is. A csákvári leletegyüttest tovább gazdagítja egy ötven-harmincezer év előtti ember ujjcsontja, pattintott vésők és állatcsontokból készült szerszámok.
Bármerre is vet a jó sorsunk ősszel a természetben, ne felejtkezzünk meg az időjárásnak megfelelő öltözetről, mert bár nagy meleg már nem kell számítani, de esni bármikor eshet. Egy rendes, vízálló túrabakancs, egy szélnek, víznek ellenálló esőkabát, valamit egy kamásli - amely nemcsak az aljnövényzettől véd, hanem attól is, hogy befolyjon a bakancsunkba az eső - sok kellemetlenségtől megóvhat minket és nekünk tényleg nem marad más dolgunk, mint családunk társaságában élvezni az őszi természet szépségét.