Aktuális

6 tipp, mit (t)együnk nátha ellen

Téli (de nyári) utazás előtt is mindig ott az izgalom, hogy jaj csak nehogy megakadályozza azt egy betegség. A csúnya megfázásos ellen számos módon védekezhetünk. Nem csak vitaminokkal és gyógyteákkal, hanem bizonyos ételeket is bevethetünk a megfázás elleni harcban.

Ha ezeket a gyógyító ételeket is segítségül hívjuk, akkor joggal mondhatjuk, hogy mindent megtettünk, rajtunk nem foghat ki a téli időszak! Már sorolom is, mit (t)ehetünk nátha ellen, és melyik étel mikortól adható a csemetéknek.

 

1. Fokhagyma

A fokhagyma a légúti megbetegedések egyik ellenszere. Számos gyógyhatása van, ezek közül kiemelném a fertőtlenítő és immunerősítő hatást, hiszen a nagy téli megfázások idején ezért az egyik legjobb választás. Fontos tudni, hogy legfontosabb hatóanyaga, az allicin akkor keletkezik, ha összezúzzuk a gerezdet vagy megrágjuk. Sokféleképpen felhasználhatjuk, én személy szerint nagyon szeretem a fokhagymás pirítóst és a kisiskolás lányom is rajong érte. Akár egy nagy kanál mézbe is keverhetünk zúzott fokhagymát, a méz kissé enyhíti is az erős ízt, és szintén természetes csodaszer.

Kicsiknek, egyéves kor után vízben vagy levesben főzve lehet adni, hároméves kor után lehet megpróbálkozni nyersen is, kis mennyiségben.

Érdemes azt is tudni, hogy hasonlóképpen főzhetünk teát fokhagymából, mint ahogyan gyömbérből is. Mindkét fűszernövényt összezúzva/lereszelve kell felhasználni, forró vízzel leönteni, majd letakarva állni hagyni kb. 15 percig. A teába kell belekeverni és citrom levét facsarni ízlés szerint, és naponta többször fogyasztani. Az biztos, hogy segít a gyorsabb gyógyulásban!

 

2. Méz

A méz igazi szuperélelmiszer, ősidők óta fogyasztjuk. A kicsik esetében viszont nagyon vigyázzunk rá, hogy csakis egy éves kor fölötti gyermeknek adhatjuk. Ennek oka, hogy a mézben előfordulhat egy bizonyos baktérium, amely a botulizmus nevű ételmérgezés okozója.

És hogy miért is számít szuperélelmiszernek?

A méz támogatja az immunrendszert, antibakteriális hatása van, és emellett egy vitaminbomba: tartalmaz C-vitamint, különböző B-vitaminokat és ásványi anyagokat. Azért fogyasszuk mértékkel, hiszen egyfajta cukor, de napi 2-3 evőkanál méznek számos pozitív hatása lehet. Önmagában is hatásos, de keverhetünk bele egy kis reszelt gyömbér vagy ízesíthetjük vele a gyógyteánkat is. Én például pirítósra kenve is nagyon szeretem!

 

3. Csirkehúsleves

Ha megfázunk, dehidratálódik a szervezetünk, ennek ellensúlyozására gyakorlatilag bármilyen leves jó, tehát ha nem eszünk húst, akkor is nagyon jó választás a leves (leginkább a zöldségleves vagy paradicsomleves). A lényeg, hogy pótoljuk a folyadékot, a levesben lévő zöldségek pedig sok vitaminnal és antioxidánssal járulnak hozzá a gyógyulásunkhoz. A leves nedvesíti a száraz nyálkahártyát, gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatása van. A benne lévő különféle tápanyagforrások (pl. hagyma, répa, csirke, fűszerek) kombinációja együttesen van szervezetünkre igazán pozitív hatással. Ha csontok, porcok is kerülnek a levesbe, akkor pedig egy bélregeneráló nedűt és természetes kollagénforrást is kapunk!

 

4. Savanyú káposzta

A savanyú káposzta amolyan természetes gyógyszer, hiszen magas C-vitamin tartalma van, emellett természetes probiotikum, mint a többi fermentált étel, tehát segíti emésztőrendszerünk megfelelő működését. Már egyéves gyermekek is nyugodtan fogyaszthatják, az én kisebbik lányom bölcsődéjében is gyakran szerepel a téli időszakban a savanyú káposzta az étlapon.

 

 

5. Cékla

A cékla a téli időszakban az egyik legjobb vitaminforrás, A-, B- és C-vitaminban is gazdag, és már a 10-11 hónapos babáknak is adható. A piciknek érdemes eleinte más zöldséggel keverni és persze minél frissebb állapotban felhasználni. Nyersen érvényesül leginkább a gyógyereje, de kipréselhetjük a levét is gyümölcscentrifugában, és keverhetjük pl. almával. Én tettem már szendvicsbe is vékony szeletekre vágva, de készítettem már belőle salátát is. Ilyenkor – mivel eléggé fog és erős színe van – eldobható kesztyűben reszeltem le nagyobb mennyiséget, dobozban a hűtőbe tettem, ezt kb. 2 nap alatt elfogyasztottuk.

 

6. Citrusfélék

Legyen az citrom, narancs, grépfrút, mandarin, lime vagy akár pomelo, mindegyikük igazi vitaminbomba! Közismert tény, hogy magas C-vitamin-tartalmuk van, illetve jelentős az ásványianyag- és rosttartalmuk is. Rendszeres fogyasztásuk ellenállóbbá teszi immunrendszerünket, ezért remek választás télen.

A narancs vagy mandarin levét kis mennyiségben már egy 10 hónapos babának is adhatjuk, a gyümölcshúst kicsit később, kb. egyéves kortól érdemes megpróbálni. Utóbbi esetben mindenképp magozzuk ki, ha esetleg tartalmaz magot a gyümölcs, illetve szedjük le a gerezdeken lévő hártyákat.