Nos, ha autóval utazunk jó, ha tudjuk, az anya öle, a felnőttekre tervezett biztonsági öv alkalmatlan arra, hogy egy ütközés vagy egy hirtelen fékezés esetén kellő védelmet nyújtson. Belegondolni is szörnyű, milyen súlyos sérüléseket szenvedhetnek a megfelelő védelem nélkül utazó kisgyermekek.
Ahhoz, hogy a legkisebb családtagokat is biztonságban tudhassuk, szükség van egy, a gyermek súlyához és életkorához igazodó gyermekbiztonsági rendszerre.
A választást nagyban megkönnyítheti, ha átnézzük az autós biztonsági gyermekülések teszteredményeit, amelyek nem csupán a biztonságról, hanem a kialakításról, a káros anyag tartalomról, a tisztíthatóságról is fontos információkat szolgáltatnak. Böngészésre az ADAC és az ÖAMTC teszteket ajánlom.
A bevizsgált, előírásoknak megfelelő autós gyermekülés azonban önmagában kevés. Ahhoz, hogy kellő védelmet nyújtson, elengedhetetlen a megfelelő rögzítés, az elég szorosra húzott öv, akkor is, ha a gyerkőc hevesen tiltakozik ellene. Figyelemelterelésnek egyébként jól jöhet a játék. Arra azonban mindenképp ügyeljünk, csak puha darabok kerüljenek az apró kezekbe, hiszen az éles, hegyes, kemény játékok komoly sérüléseket is okozhatnak egy esetleges karambol vagy satufékezés esetén.
A szülők másik nagy félelme, hogy gyermeküket szem elől tévesztik. Azt hiszem, kevés lélekőrlőbb helyzet lehet ennél. Elég egy óvatlan pillanat, egy percnyi figyelmetlenség, és az apróságnak máris nyoma veszhet. A kicsik gyakran még a saját vezetéknevüket, lakcímüket sem tudják, nemhogy a szüleik telefonszámát. Épp ezért kifejezetten hasznos lehet, ha a rendezvényeken vagy a városnézés során gyermekünk – például egy a csuklójára tett karszalagra felírva - folyamatosan magánál hordja elérhetőségeinket.
Csemetéink védelme érdekében kiemelten fontos a higiénia is. A gyakori kézmosás azonban önmagában kevés lehet.
Jó tudni, hogy – különösen, ha külföldre utazik a család - komoly betegségeket okozhatnak a szennyezett zöldségek, gyümölcsök, a nem kellően átsütött, átfőzött ételek. Sőt, egyes országokban a csapvíz fogyasztása is bajos lehet.
Az esetleges problémák elkerülése érdekében a legjobb, ha ezeken a területeken csak palackozott vizet fogyasztunk, sőt a zöldségek, gyümölcsök mosására és fogmosásra is csak azt használjuk. A hőkezelés nélküli, nyers vagy épphogy átmelegített tengeri herkentyűkből készült ételek, a jégkockával készült italok, és a ki tudja mivel mosott gyümölcsök, zöldségek pedig egyenesen tiltólistásak.