Sosem szerettem reggel fejvesztve kapkodni, hiszen az egész napomra rányomja a pecsétjét a zaklatott hangulat, és a hiányérzet. Hiszen ha nincs elég időm, és sérül a reggel jól bevált rutinom bármely pontja is, akkor bizony valami nagyon hiányzik: akár egy kávé, egy hideg zuhany, egy reggeli vagy egy ölelés.
Néhány tipp arra, hogyan kerüljük el reggel a katasztrófát!
Keljünk korán és még annál is korábban…
Talán ez lesújtóan hangzik, de ha megpróbálunk kicsit előbb nyugovóra térni, akkor rengeteget jelenthet, ha negyedórával korábban kelünk annál, hogy percre pontosan ki legyünk centizve. Ugyanis bármikor közbe jöhet bármi, és közbe is fog. Amikor az utolsó utáni pillanatban, a bejárati ajtó előtt cipőben és teljes puccparádéban állva kicsink sajnos már nem jut el időben a biliig. Vagy hirtelen mégis éhes lesz, persze kettő perccel ezelőtt még hadakozott mindennemű étel látványára. Azt hiszem, nem kell részleteznem, miért is célszerű a gyerkőcöt megelőzvén felkelnünk, bár bevallom, nem mindig sikerül. Pedig próbálom tökélyre fejleszteni a halálos csöndben osonás művészetét! Azért az esetek nagyobbik részében sikerül, és kb. háromnegyed órával a gyerkőc előtt kelek, hiszen nagyban megkönnyíti a dolgom, ha őt csak akkor ébresztem, ha én a szendvics elcsomagolásától kezdve a kávén keresztül a ruhák előkészítéséig mindennel megvagyok.
Jusson idő egy kis ölelésre, bújásra is!
Nincs is annál rosszabb, amikor hirtelen kiugrunk a vekker hangjára az ágyból, és csak akkor marad időnk tisztességesen elkészülni, ha vezényszóra parancsoljuk ki a család többi tagját az ágyból. Inkább keljünk még egy picivel korábban, hogy csemetéinket is egy lágy ölelés kíséretében simogathassuk ki a meleg fészekből.
Amit tudunk, már előző este készítsük el!
Nálunk például ilyen dolog a tea megfőzése. Mivel reggel nem biztos, hogy van idő arra, hogy iható hőmérsékletűre hűljön a tea, mire a kislányom felébred, és követeli az éltető nedűt, ezért még előző este elkészítem. De ilyen lehet akár a ruhácskák előkészítése is, minden családban más és más.
Legyen reggel is a Google a barátunk!
Amíg hajnalok hajnalán majszolom az „előreggelim”, mindig megkukkantom az aznapi időjárást. Így biztosan nem marad otthon a pulcsi vagy az esernyő, és természetesen a gyerkőcnek is csomagolok egy-egy rövidebb vagy éppen melegebb váltóruhát, ha nincs elegendő az óvodában. Ha tömegközlekedéssel járunk a munkába, érdemes a járatok terén egy A és B tervet is észben tartani, hiszen nem mindegy, mennyire kell rohannom esetleg a következő buszhoz, ha véletlenül lekésem azt, amivel eredetileg terveztem eljutni a munkahelyemre.
Hagyjuk meg a gyermeknek a választás lehetőségét!
Bevallom, előfordulnak nálunk kisebb-nagyobb dühkitörések, de tudom, hogy nem vagyunk ezzel egyedül. Kislányom lassan 3 éves, és egyre inkább szeretné kifejezni az önállóságra való törekvéseit, így például ő szereti kiválasztani, milyen pólóban megy aznap oviba. Szerintem ezzel nincs is semmi gond, egészen addig, amíg nem ragaszkodik 35 fokban is mindenáron a bakancsához a szandál helyett. Nyilvánvaló, hogy a választás lehetősége sem a korlátozások teljes hiányát jelenti, hiszen észszerű keretekre szükség van. Ha tehát tiltakozik a ruhadarab ellen, amibe szeretném felöltöztetni, csak időt és energiát spórolok vele, ha lehetőséget adok neki a választásra, és mutatok még 1-2 pólót vagy nadrágot, természetesen az időjárásnak megfelelően. Ugyanígy viszonyulok a reggeli kérdéséhez, választhat abból az ételből, ami éppen itthon van, nem pedig készen teszem elé az általam kiválasztott falatokat, hiszen én sem minden reggel ugyanazt eszem.
Az biztos, hogy a fenti tippeket figyelembe véve nem fogunk fél óra alatt elkészülni, viszont sokat csökkenthetünk a reggeli káosz stressz-szintjén. Természetesen az a legtutibb módszer, ha szervezünk az őszi-téli hónapokra is egy kis családi kikapcsolódást, és egy kényelmes szállodában megpihenve fittyet hányunk a korán kelésre! Az év egyéb napjain viszont segíthetnek a fenti praktikák a túlélésben.