Praktikanya

A húsvéti maradékok új élete: ne dobd ki, ami még használható!

Bár az idei húsvét más volt mint a többi, annyiban valószínűleg megegyezik a rendes húsvéti ünnepekkel, hogy mindenki többet főzött a kelleténél. Most viszont a szokottnál is fontosabb, hogy mindent felhasználjunk, és a lehető legkevesebb élelmiszer kerüljön a kukába. Így ugyanis nemcsak spórol a család, de ritkábban is kell a boltba menni. A húsvéti maradékok kreatív felhasználása tehát új értelmet nyer. De mi mindenre használhatók a jellegzetes húsvéti ételek?

Húsvéti maradékok vacsorára: mi minden készülhet maradék sonkából?

A sonka a legegyszerűbb eset, hiszen mindenbe jó lehet, amihez illik a füstölt pikáns íz. A klasszikus sonkás szendvicset megbolondíthatod, ha a kenyérszereleteket megpirítod, a sonka mellé pedig bőven raksz zöldségeket, és valamilyen pikáns mártást, például dijoni mustárt, vagy majonézzel elkevert tormát. Egy kis sajttal megszórva a sütőbe is betolhatod a szendvicseket. A főzelékekre feltétként is kerülhet pár vékony sonkaszelet, és a tejszínes, zöldséges tésztaszószt is pikánssá tesz az apróra vágott sonka. A rizottóban is jó helye van a maradék párolt zöldségnek és a sonkának. A rakott ételek – a rakott krumplitól a rakott karfiolig – szintén finomabbak egy kevés füstölt sonkával dúsítva, sőt, a reszelt sonkából akár a fasírt masszájába is tehetünk egy keveset, hogy pikánsabb legyen a végeredmény. Ha pedig még mindig marad belőle, akkor ledarálva, egy kevés passzírozott paradicsommal, sóval, borssal és bazsalikommal, oreganóval összefőzve melegszendvicskrém is lehet belőle, amit akár sós palacsintába is tekerhetsz, ha épp fogytán van otthon a kenyér.

 

A tojás sok arca

A tojás ezerarcú élelmiszer, még a már megfőzött változatából is számtalan étel készíthető. A húsvéti maradékok újrafelhasználása jegyében a maradék sonkával együtt készülhet belőle rakott krumpli, de apróra vágva, reszelt hagymával, sóval, borssal, vajjal, és egy kis majonézzel összekeverve klasszikus tojáskrém is a szendvicsekre. Az ebédhez lehet belőle töltött fasírt, de akár saláták tetejére is kerülhet: az egészséges tonhalsalátához például elég csak egy salátástálba rakni minden zöldséget, amit otthon találunk – salátaleveleket, paradicsomot, paprikát, uborkát, hagymát, hozzáadni a darabokra vágott tojást és egy tonhalkonzervet, öntetként pedig balzsamecet és olívaolaj, illetve só, bors és zöldfűszerek keverékével lecsepegtetni.

 

Maradék zöldségek: a salátától a krémlevesig

A húsvéti asztalról nem maradhatnak le a zöldségek sem – de mi legyen velük, ha kicsit már megfonnyadtak? A nyers zöldségekből lehet reggelire zöld turmix: a salátalevelek uborkával, egy túlérett banánnal, egy almával, egy fél citrom levével és kevés vízzel összeturmixolva például nem csak finomak, hanem nap(be)indító reggelinek is kiválóak. A rengeteg rost egyrészt délig eltelít, a vitaminok és ásványi anyagok pedig a legálmosabb reggelen is felébresztenek, miközben az immunrendszert is formában tartják. A párolt zöldségek maradékából krémlevest főzhetsz – levesbetétként akár apróra kockázott és megpirított sonkával, vagy sonkás zsemlegombóccal.

 

Mi legyen a szikkadt kaláccsal?

A húsvéti maradékok egyik gyakori tétele, a nem egészen friss kalács megpirítva, kevés vajjal, lekvárral vagy mézzel és gyümölcsökkel igazi ünnepi reggeli lehet. De készülhet belőle kalácspuding is, ha a kalácsszeleteket lerakod egy kivajazott tűzálló tál aljára, nyakon öntöd 4 dl tej és 1 dl tejszín, valamint 3-4 felvert tojás és 3-4 evőkanál cukor vagy édesítő (xylit, eritrit), illetve kevés frissen reszelt vagy zacskós citromhéj keverékével. A tejes keveréket egy teáskanál vaníliakivonattal vagy két teáskanál vaníliás cukorral, esetleg egy kis rumaromával is ízesítheted. A tetejére bármilyen otthon levő, sütésálló gyümölcsöt szórhatsz, például szeletekre vágott vagy reszelt almát, esetleg maradék mirelit gyümölcsöt. 180 Celsius-fokra előmelegített sütőben fél óra alatt süsd szilárdra, és langyosan tálald.

A hagyományos bundás kenyeret is elkészítheted édesen: a tojásba só helyett kevés porcukrot keverj, és vajon süsd meg a tojásba mártott kalácsszeleteket. Porcukorral megszórva, gyümölccsel vagy lekvárral díszítve tálald reggelire vagy édességként.

 

És a csokitojás?

Bár a rossznyelvek szerint a háztartások többsége nem ismeri a „maradék csoki” fogalmát, a húsvéti maradékok között azért felbukkanhatnak felesleges csokitojások. Ha elég volt a sütiből az ünnepek alatt, akkor lehet belőlük egyszerűen forró csoki, vagy csokifondü, ahol az olvasztott csokiba gyümölcskockákat, például almát, banánt mártogatunk. Az almaszeleteket, az eperszemeket, a narancsgerezdeket vagy a banánkarikákat be is márthatjuk az olvasztott csokiba, és utána a hűtőben hagyhatjuk rádermedni a csokit – így a gyerekeket is könnyebb rávenni a rendszeres gyümölcsevésre. De a jó lehűtött csokoládét reszelheted is, például a reggeli müzli vagy turmix, esetleg a tejszínhabos kávé tetejére.