Praktikanya

Érdemes-e előre tervezni, ha gyerekkel utazunk?

Amikor elárulom valakinek mennyi gyerekünk van, rögtön mindenkinek az jut az eszébe, milyen tervezett rend szerint élhetjük az életünket. Igaz, ami igaz, van egy fajta rendszeresség, ami a túléléshez kell, de azért nem mondtam le a spontaneitásról sem, mert anélkül egy akkora családot nehéz lenne irányítani. Az elvekhez való ragaszkodást már régen elengedtem és tudomásul vettem, hogy a tervezettség/szervezettség mellett a rugalmasság segíti a leginkább a mindennapjainkat.
Érdemes-e előre tervezni, ha gyerekkel utazunk?

 

Amikor azonban a közös családi utazás tervezésére kerül sor, jobban szeretek mindent előre látni, előre tervezni, a spontaneitást meghagyom a helyszínen felmerülő problémák megoldására. Az egész életemet jellemző kettősség így is megvan - vagyis nem hazudtolom meg önmagam -, de nincs semmi olyan, ami még az utazás megkezdése előtt vagy rögtön az elején beárnyékolhatná a jól megérdemelt pihenésünket és ez öt gyerek mellett nem elhanyagolható szempont.

Mivel érdemes előre tervezni, amellyel megkönnyíthetjük az utazásszerverzést?

Ha külföldre utazunk, mindig tájékozódjunk az adott országba szükséges papírokról (pl. vízum) és oltásokról, valamint a munkaszüneti napokról, amikor a lehetséges beszerzési forrásaink zárva tarthatnak. Ezeket már hetekkel az indulás előtt érdemes elintézni.

A szállásfoglalást is érdemes időben rendezni, hogy oda és arra az időpontra, olyan időtartamra kapjunk helyet, ahova és amikorra szeretnénk. A foglaláson túl a döntésben is nagy segítség lehet az internet, ahol utána tudunk nézni az ajánlásoknak, véleményeknek, akár negatív, akár pozitív kritikáknak. Családosok, gyermekesek esetében nagyon fontos szempont, hogy a kiválasztott úti cél mennyire család-, illetve gyerekbarát, ennek ellenőrzésére kiváló támpontot adhat a KidsOasis minősített családbarát szállásokat ajánló oldala.

Én mindig igyekszem olyan szállást foglalni, ahol teljes ellátásban részesülünk, de ha valami oknál fogva nem sikerül, akkor mindenképpen előre feltérképezem, milyen bevásárlási lehetőségek vannak a környéken, milyen üzletek, milyen szupermarketek, esetleg éttermek állnak majd a rendelkezésünkre. Ez utóbbi esetében még az étlapot és az árlistát is ellenőrzöm, ha lehetséges, nehogy a helyszínen érjenek aztán kellemetlen meglepetések, amikor hét emberrel bevonulunk ebédelni vagy vacsorázni és a fél havi fizetésünket otthagyjuk, vagy csak olyan étkek szerepelnek az étlapon, amelyeket nem szívesen fogyasztanak a gyerekeink.

Szégyen, nem szégyen, én, ha gyerekekkel utazom, pár nappal az indulás előtt listát készítek azokról a dolgokról, amelyeket mindenképpen magunkkal szeretnék vinni. Természetesen a valóság ezt messze felülmúlja, de legalább van egy kiindulási, kötelező alap, amiket ha sikerül elvinni, nagy baj már nem lehet (ha a többiből meg sikerül lefaragni arra hivatkozva, hogy kell a hely a listán szereplő dolgoknak, az már csak hab a tortán).

A gondtalan nyaralás érdekében a szervezés utolsó momentumaként igyekszem mindig gondoskodni valakiről, aki időnként ránéz a lakásunkra és meglocsolja a virágaimat.

Utazni sokféleképpen lehet, a spontán, hirtelen döntéseknek is megvan az idejük és az előnyük, de a gyerekekkel való utazás nekem akkor felhőtlen, ha legalább a felkészülés és az indulás jól szervezett, mert a helyszínen már bármi megtörténhet és öt gyerekkel meg is történik.