Praktikanya

Piknikre fel! Hova menjünk, mit vigyünk, mit együnk?

A jó idő közeledtével mindenki vágyik a természet közelségére. Pszichikai késztetést érzünk arra, hogy kimozduljunk a négy fal közül, kirándulni menjünk, virágot szedjünk, friss levegőt szívjunk.Mi sem vagyunk kivételek ez alól, sőt, majd öt gyerekkel a szabadtéri programoknak nem kedvező őszi-téli időszak után akár minden nap képes lennék kirándulni annak ellenére, hogy a túrázás és én nem vagyunk nagy barátok. Ráadásul a friss levegő utáni vágyódásunknak a szomszédaink is őszintén örülnek, mert ennyi gyereknél még a csendes üzemmód is zajos és hát egy-két hét - nem is beszélve három-négy hétről - bezártság után az alapzaj rendre megemelkedik és igen ritkán tér vissza a kiindulási alapra.
Piknikre fel! Hova menjünk, mit vigyünk, mit együnk?

Szóval, a tavaszi-nyári időszak valódi felüdülés mindenkinek. Vagyis az lenne, ha nem lenne már másfél kamasz a családban, akiknek a lustasága kezd olyan méreteket ölteni, hogy egy fekvőbirtok is mozgékonyabbnak tűnik, mint ők. Így a sok gyaloglást kívánó kirándulások helyett más természetközeli programot kellett kitalálnunk, hogy valamilyen módon rávegyük őket az ágyuk/szobájuk elhagyására. Így került a képbe a piknik, mint ideális közös családi program a természet lágy ölén.

De persze öt gyerekkel ez sem olyan egyszerű, mint másoknál, hogy bedobunk egy plédet meg néhány szendvicset, egy palack vizet, aztán irány a kiválasztott helyszín. Mi tömeg vagyunk és ez az egész programot meghatározza. Nem elég pár szendvics, sem egy palack víz, a helyszín kiválasztásánál is körültekintően kell eljárnunk, hogy a nagy korkülönbség ellenére mindenki megtalálja a számára legjobb elfoglaltságot a sok evés és henyélés előtt, közben, után és nekünk, szülőknek se folyton azt kelljen figyelnünk, hol, milyen baj leselkedik a csemetéinkre.
Természetesen a hirtelen felindulásból elkövetett pikniknek is megvan a maga bája, de öt gyerekkel én inkább a tervezett szabadtéri, fűben ülős szendvicsezésben hiszek.

Hogyan szervezzünk okosan, hogy semmi ne maradjon otthon és mindenki jól érezze magát?
Egy jól szervezett piknik alapja, hogy tudjuk: mikor, kikkel és hova megyünk, mit viszünk magunkkal. A legegyszerűbb, ha indulás előtt listát készítünk a legfontosabb dolgokról, mit kell beszereznünk, összekészítenünk a program kezdetéig. Ebbe a folyamatba nyugodtan bevonhatjuk a gyerekeket is, hiszen náluk senki nem tudja jobban, mivel tudják lefoglalni majd magukat a természetben és az élelmezésükhöz is adhatnak tippeket.

Alaptétel: a piknik szervezése során a legfontosabb kitétel, hogy soha nem hagyunk magunk után szemetet. Szerencsés esetben a kiválasztott helyszínünk közelében van néhány kuka. De mindig készüljünk néhány zacskóval arra az esetre, ha mégsem lenne. A legszuperebb piknikezőhely is csak akkor hívogató, ha megőrizzük tisztaságát és nem hagyunk mögött még egy-két rágópapírt sem.

Alapfelszereltség: nincs piknik takaró nélkül! Lehet kockás vagy egyszínű, a lényeg, hogy ne sajnáljuk, ha le kell terítenünk a földre és itt-ott sáros lesz, esetleg kimoshatatlan ételfoltokkal gazdagodik (a legideálisabb megoldás a speciális piknik takaró, amelynek az egyik oldala vízálló anyagból készült, így az se baj, ha kicsit nedves alattunk a talaj).

A helyszín: füves, kellően nagy - semmi nem gátolja a szabad mozgást -, igény szerint árnyékot adó fákkal határolt terület (a szép kilátás csak ráadás). Lehet egy park, egy rét, egy hangulatos túraállomás, vagy egy tó kevéssé zajos, eldugott partszakasza. Indulás előtt feltétlenül tájékozódjunk, hogy van-e mosdó és folyóvíz a közelben, ha nincs vigyünk magunkkal sok folyadékot (tiszta vizet is) és bízzunk abban, hogy a természet kínál majd számunkra alternatív megoldásokat a mosdó helyett.

Társaság: a piknik alapvetően társas műfaj. Ilyenkor a legjobb, ha olyanokkal vágunk neki a programnak, akikkel amúgy is jól érezzük magunkat, például (gyerekes) családi barátokkal. Ezzel a döntésünkkel egyrészt felosztjuk egymás között a felkészülési és cipekedési terheket, másrészt jó előre biztosítjuk a megfelelő hangulatot.

Felszerelés: nincs olyan lista, amely az összes felszerelést magában tudná foglalni (hiszen mindenkinek mások az igényei), de a következőket mindenképpen jó, ha elcsomagoljuk magunkkal.

  • takaró
  • vágódeszka
  • eldoható poharak/tányérok/evőeszközök
  • konyharuha
  • papírtörlő
  • szalvéta
  • vágókés
  • alufólia
  • hűtőtáska
  • abrosz
  • dugóhúzó és sörnyitó
  • szemeteszsák vagy nejlonzacskó a szemétnek
  • szúnyog- és kullancsriasztó
  • sapka/kalap
  • naptej
  • napszemüveg
  • piknikkosár - ha van
  • könnyű strandsátor (gyerekeseknél opcionális)
  • fényképezőgép

Ennivaló: a legfontosabb szabály, hogy könnyen, jól és biztonságosan csomagolható ételeket készítsünk a piknikre (folyós, csöpögős ételek kizárva), még jobb, ha mindent műanyag dobozba tudunk előkészíteni. Mindenképpen kerüljük a romlandó alapanyagokból (nyers tojásos, majonézes, halas stb.) készülő finomságokat. Ideális választások lehetnek az egyszemélyes péksütemények (zsemle, briós, kalács), sós vagy édes krémek különféle zöldségekből, hús- és zöldségalapú fasírtok, salátafélék, pogácsák, édes és sós ízesítésű, kelt tésztából készült csigák, grissini, muffinok stb.

Innivaló: a nagy mennyiségű víz mellett (amelyet nem csak ivásra használhatunk) a legjobb megoldás a házi szörp, a különböző gyümöcslevek, előre bekevert és lehűtött limonádé (jégakku helyett is jó szolgálatot tehet), sör, bor. A lényeg, hogy mindent jól záródó palackban szállítsunk, hogy ne a szörptől ragadó táskák takarításával menjen el a piknikre szánt értékes idő.

Programok: a fűben heverészés és beszélgetés mellett lehet, hogy szükség lesz más jellegű programokra is, főleg, ha gyerekkel indulunk útnak. Mindenképpen készítsünk be néhány szabadtéri játékot: frizbit, bumerángot, papírsárkányt, tollaslabdát, labdát, ugrálóköteletl. (A laptopot és egyéb kütyüket viszont inkább hagyjuk otthon.)

A fent felsoroltakon túl a tökéletes piknik legfontosabb szabálya, mint minden szabadba tervezett programnak, mégiscsak az, hogy az A-terv mellett mindig legyen egy B-tervünk is, ha az időjárás közbeszólna.