Elindulni az erdőbe
Gyerekekkel, főleg többel elindulni a legnehezebb. Nálunk gyakran előfordul, hogy ha kirándulni készülünk, akkor mindenkinek inkább a mozihoz lenne kedve, ha koncertre, akkor színházba vágynak. Aztán amikor már az erdőben barangolunk, akkor senki nem akar hazamenni. Érdemes kitartónak lenni, mert a tavaszi kirándulás mindenkit felfrissít. Hogy jó élmény legyen, érdemes a hátizsák tartalmát gondosan összeállítani.
A legfontosabb, hogy a kiránduláson olyan ruhákat viseljetek, amiket nem kell félteni. Ha divatmániás kislányokkal indultok el, akkor hasznos, ha van egy „erdei” szoknyája is, amit akár a nadrágra is rá lehet húzni, csak úgy az érzés kedvéért. A kirándulás sikerének egyik titka a kényelmes cipő és a réteges öltözködés. Az erdőben akár több fokkal is lehet hidegebb, vagy bármikor eleredhet az eső.
A lista
öltözet esőre: Ez biztosan mindenkinek alapvető, de gyakori, hogy az ember csak a gyerekekre gondol ilyenkor. Az eső bármikor eshet és elronthatja a kirándulást, így felnőttnek-gyereknek esőkabát, esetleg esőnadrág semmiképpen ne maradjon ki.
étel-ital: A legjobb megoldás, ha többféle kis ennivalót viszünk: kicsire vágott szendvicseket, aprósüteményt, gyümölcsöt, megtisztított, felvágott répát, uborkát és titokban egy kis csokit, szintén kisebb csomagokban. Így akár menet közben is elővehetünk egy-egy falatot. A jó kulacs fontos felszerelés, az arra alkalmas kutaknál meg is lehet tölteni friss vízzel (előtte fontos tájékozódni a víz minőségéről!).
szemetes: Jól záródó zacskó a hulladéknak, mert nyilván az erdőben (sem) szemetelünk.
térkép, iránytű, határozó: Követni az iránytűt, keresgélni a turistajelzést, böngészni a térképet, a növényhatározót hasznos és izgalmas időtöltés. Természetesen lassítja a haladást, de az erdőbe nem rohanni jár az ember. Az okos eszközök hívei gyorsabb és pontosabb megoldást találhatnak az interneten, de láttam én már erdő közepén, mobillal a kezében toporzékoló apukát, szóval inkább tartaléknak legyen nálunk papír alapú térkép is, hátha elbújik a térerő…
váltócipő, váltóruha: Az önfeláldozó szülők ezeket magukkal cipelik, de ha már van rá esély, hogy a gyerekünk nem köt ki hassal az első sáros pocsolyában, a váltóruha pakk elég az autó csomagtartójában. Nem érdemes vele takarékoskodni: cipő, zokni, nadrág, póló, pulóver esetleg kabát is elkel, legfeljebb hazavisztek.
gyűjtődoboz: Megoszlanak a vélemények, hogy mit szabad hazavinni az erdőből és mit nem. Gyűjtögető típusú vagy természetbarát gyerkőccel érdemes megbeszélni: növényt nem szedünk le, élő állatot nem zárunk skatulyába, de lehullott termést, földön heverő kéregdarabot, kavicsot, üres csigaházat lehet. Érdemes egy közepes méretű dobozt rendszeresíteni erre a célra, akkor a mennyiséget is limitálhatjuk.
piknikpokróc: Sokhelyütt lehet már kapni ezt a hasznos pokrócfélét, amin akár a harmatos fűben is lehet üldögélni. Multifunkciós felszerelés: lehet pelenkázó, asztal, esővédő sátor, pad. Érdemes a hátizsák aljára csatolni egyet.