Mégis, mit tehetsz, hogy megelőzd a bosszankodást és az előre nem tervezett többletkiadásokat?
Nos, mindenekelőtt kihangsúlyoznám, egy szabályszerűen működő utazási iroda esetében csekély a kockázata annak, hogy ha a nyaralásotok ideje alatt esetleg csődbe menne, külföldön ragadjatok.
Adódhatnak persze plusz költségek, - amelyek bizonyos elemeit később megtérítik majd – lehet, hogy rövidebb lesz a nyaralás a tervezettnél, de garantáltan gondoskodnak majd a hazajöveteletekről. Ha pedig még elutazásotok előtt derül ki a fizetésképtelenség, számíthatsz arra, hogy a befizetett előleget, díjakat visszakapod majd. Legalábbis a rendelkezésre álló fedezet erejéig.
Ugyanakkor, ha engedéllyel nem rendelkező, nyilvántartásba nem vett vállalkozással kötsz szerződést, hatalmas kockázatot vállalsz a vagyoni biztosíték hiánya miatt.
Természetesen a leggondosabb tervezés ellenére is adódhatnak nem várt és anyagilag megterhelő helyzetek, ugyanakkor a kockázatok minimalizálása érdekében te magad is sokat tehetsz.
Nézzük csak!
Először is, csak olyan utazási irodát válassz, amely szerepel a Budapest Főváros Kormányhivatala által vezetett nyilvántartásban!
Jó, ha tudod, hogy Magyarországon legálisan csak olyan vállalkozás végezhet utazásszervező, utazásközvetítő tevékenységet, amelyet Budapest Főváros Kormányhivatala nyilvántartásba vett. Ennek pedig olyan fontos feltételei vannak, mint a vezető tisztségviselők büntetlensége, a köztartozás mentesség és a tevékenység folytatásához szükséges szakképesítés. Utazásszervező tevékenységet folytató vállalkozások esetében pedig a vagyoni biztosíték adása is megkerülhetetlen feltétel.
Fontos és némileg megnyugtató követelmények, nemde?
Épp ezért, ha találsz egy kedvezőnek tűnő utazási ajánlatot, még az utazási szerződés megkötése és természetesen az előleg kifizetése előtt célszerű tisztáznod, szabályszerűen működő vállalkozással van –e dolgod.
Fontos kihangsúlyozni azt is, hogy a Budapest Főváros Kormányhivatala által vezetett nyilvántartás szereplőinek csak egy része utazásszervező. Azok a vállalkozások, amelyek csupán utazásközvetítésre jogosultak, utazást nem szervezhetnek, utazási csomagot nem állíthatnak össze, jogszerűen mindössze a mások szolgáltatásait értékesíthetik.
Ahhoz, hogy mindennek utánajárj, az mkeh.gov.hu oldalon található, rendszeresen frissített lista nyújt segítséget.
Ha utazásközvetítőnél foglalod le az utat, nézz utána, melyik vállalkozással kerülsz szerződéses kapcsolatba!
Amennyiben olyan vállalkozásnál foglalod le az utadat, amely csak utazásközvetítő tevékenységre jogosult, fontos tudnod, hogy nem vele, hanem az utazásszervezővel kerülsz szerződéses viszonyba. Mivel utóbbi felel a teljesítésért, az utazási szerződés aláírását megelőzően célszerű utánajárni, ki is a tényleges szervező és legálisan tevékenykedik –e.
Legalább két, egymáshoz kapcsolódó turisztikai szolgáltatást vásárolj!
Egy alapvető dolgot még egyszer kihangsúlyoznék: a szabályszerűen működő utazási irodának rendelkeznie kell úgynevezett vagyoni biztosítékkal. Ennek terhére hozzák haza az utasokat, illetve térítik vissza a már befizetett díjakat fizetésképtelenség esetén.
A vagyoni biztosíték ugyanakkor csak akkor nyújt fedezetet a hazaszállítására, a már befizetett előleg, részvételi díj visszafizetésére, ha utazási csomagot, azaz legalább két egymáshoz kapcsolódó turisztikai szolgáltatást vásárolsz. Épp ezért célszerű lehet a szálláson felül például a repülőjegyet is az utazási irodán keresztül lefoglalni.
Mit tehetsz, ha megtörtént a baj és kiderül, az utazási iroda csődbe ment?
Első lésében vedd fel a kapcsolatot a biztosítékot adó biztosítótársasággal vagy pénzintézettel!
Nos, ha csődbe megy az utazási iroda, nem az érintett vállalkozással, hanem a vagyoni biztosítékot adó biztosítótársasággal vagy pénzintézettel kell kapcsolatba lépned. Ők lesznek azok, akik – a fedezet erejéig – helytállnak.
A helytállásra köteles biztosító vagy pénzintézet elérhetőségét a vagyoni biztosíték hozzáférhetővé tételéről gondoskodó Budapest Főváros Kormányhivatala teszi közzé. Adatait egyébként kiderítheted a fentebb már említett nyilvántartásból és az utazási szerződésből is.
Másodsorban őrizz meg minden dokumentumot, amely az utazásodhoz kapcsolódik!
Ahhoz, hogy kárigényedet érvényesíteni tudd, elengedhetetlen az utazási szerződés, a befizetési bizonylat, a szállásdíj megfizetését igazoló számla megőrzése.
A biztosítékot adó biztosítótársaság vagy pénzintézet felé az utazási szerződés bemutatásával igazolhatod jogosultságodat. Ez a dokumentum többek között tartalmazza az utazásszervező és az utas adatait, a megrendelt szolgáltatás és a külön felszámításra kerülő adók, illetékek, egyéb kötelező terhek összegét. Ez a dokumentum lehetővé teszi annak megállapítását, kivel szerződtél, milyen szolgáltatásokért és mekkora összegű díj fejében. A befizetési bizonylattal a díj tényleges megfizetését igazolhatod.
Ha pedig az utazási iroda csődje miatt nem engednek vissza benneteket a szállodai szobába, csak ha zsebből, visszamenőleg kifizetitek az ott töltött napok díját, vagy ha másik szállást kell keresnetek az éjszaka közepén, az átadott összegekről kérj számlát, és tartsd is meg egészen addig, amíg le nem zárul a kárrendezés!