Test és lélek

Az 5 legjobb C-vitamin forrás

Nem kérdés, hogy télen a C-vitamin extrán fontos a szervezetünk számára. Aki ugyanis eleget fogyaszt belőle, annak az immunrendszere hatékonyabban védekezik a meghűléses betegségek ellen. A vitamintabletták helyett viszont érdemes természetes forrásokból hozzájutni ehhez a fontos vitaminhoz. De vajon miben találjuk a legtöbbet?

A C-vitamin létfontosságú vitaminunk, ám a szervezet nem tudja előállítani, ezért a táplálékainkkal kell a szervezetünkbe juttatni. A hivatalos ajánlás szerint napi 60-65 mg C-vitaminra van szüksége egy felnőtt embernek, de betegség esetén ez a szükséglet akár 200 mg-ig is felmehet. Ráadásul a szükséges mennyiség beviteléről minden nap gondoskodnunk kell, mert a testünk nem tudja raktározni ezt a vitamint, a felesleg egyszerűen kiürül. Ugyanakkor azonban túlzásba sem kell vinni a fogyasztását. Ha minden nap nagy mennyiségű C-vitamint tartalmazó étrendkiegészítőt veszünk be, akkor akár a vesekőre is nagyobb esélyünk lehet. Ha viszont nem viszünk be eleget ebből a fontos vitaminból, könnyebben elkaphatjuk a különféle fertőzéseket, és lassabban gyógyulnak a sérüléseink. A bőrünknek sem tesz jót a C-vitamin hiánya, hiszen a feszességet adó kollagén termelését is támogatja, ha elég C-vitamint fogyasztunk. Vagyis aki nem fogyaszt elég C-vitamint, annak az arcán még az öregedés jelei is hamarabb jelentkeznek.

Miben van sok C-vitamin?

A vitamintabletták helyett azonban jó, ha inkább természetes forrásból visszük be a C-vitamint. De vajon milyen táplálékokban keressük?

 

Bár a citrusfélékről mindenki tudja, hogy sok C-vitamin van bennük, nem csak ezeket a gyümölcsöket érdemes fogyasztani, ha növelni szeretnénk a vitaminbevitelünket. Az egyik egyre népszerűbb hazai termés, a homoktövis például 100 grammonként 695 mg-ot tartalmaz ebből a fontos vitaminból. Palackozott homoktövis-lé, homoktövis olaj, vagy akár őrlemény formájában is kapható, és nem csak C-vitamin tartalma miatt érdemes rendszeresen fogyasztani, hanem azért is, mert egy sor másik, erőteljes antioxidáns hatású vegyületet is tartalmaz.

A csipkebogyó is kiváló C-vitamin forrás. Mivel azonban a C-vitamin hő hatására elbomlik, a csipkebogyó-teát nem érdemes leforrázni. Ehelyett langyos vízben áztassuk a csipkebogyót néhány órán keresztül, és így fogyasszuk, inkább frissítő, mint forró italként. Citrommal és mézzel is ízesíthetjük.

A paprikáról is tudjuk, hogy sok benne a C-vitamin, így ezeken a hideg napokon különösképpen érdemes sokat enni belőle. Aki szereti a csípős ízeket, a chilipaprikával is próbálkozhat, de érzékenyebb gyomrúaknak és gyerekeknek jobb a kaliforniai paprika és a TV-paprika. Szendvics mellé, mártogatósokhoz is tálalhatunk belőle, de körözöttel is megtölthetjük.

A jellegzetes ízű fekete ribizli nem éppen a tél gyümölcse, de fagyasztva, szörpként vagy gyümölcsléként ilyenkor is hozzáférhetünk. 100 grammjában 180 mg C-vitamin van, emellett pedig rengeteg más, hasznos vitamint és ásványi anyagot, valamint antioxidáns hatású polifenolokat és flavonoidokat tartalmaz. Piros változata is remek, fagyasztva a legtöbb élelmiszerboltban könnyen beszerezhetjük, de akár más bogyós gyümölcsökkel társítva, erdeigyümölcs-keverékek részeként is csemegézhetünk belőle.

A paradicsomlevet a legtöbbször nem a C-vitamin tartalma miatt fogyasztjuk, pedig ebből a vitaminból is komoly mennyiséget tartalmaz. Emellett rengeteg benne a szemet és a bőrt védő A-vitamin, valamint a likopin nevű antioxidáns vegyület is, amely számos súlyos betegség megelőzéséhez járulhat hozzá. Frissítő italként, paradicsomlevesnek, paradicsomszósznak elkészítve is nagyon finom. A C-vitamin épségét úgy őrizhetjük meg, ha nyersen isszuk a paradicsomlevet, a likopin nevű antioxidáns jobban hasznosul a főtt paradicsomos ételekből felvéve. Ez pedig azt jelenti, hogy bátran kísérletezhetünk a konyhában ezzel a finomsággal!