Praktikanya

Gyermekbarát karácsonyfa?

A karácsonyfa sokféle lehet, akárcsak a csokoládé. Hiszen Gombóc Artúrtól tudjuk, hogy mennyi-mennyi csokoládéfajta létezik: kerek, szögletes, hosszú, rövid, gömbölyű, lapos vagy tömör stb. Ugyanígy karácsonyfából is számos típus közül válogathatunk. Legyen az erdeifenyő, lucfenyő vagy ezüstfenyő, vagy éppen a különböző méretű és színben pompázó műfenyők valamelyike. Mindenki saját igényeihez, lehetőségeihez mérten választja ki a megfelelőt; ahol pedig kisgyermek is van, a lurkó egy plusz szempontot jelent a tökéletes karácsonyfa kiválasztásához. 
Gyermekbarát karácsonyfa?

Néhány évvel ezelőtt még nem gondoltam volna, hogy beköszönt az az időszak, amikor lecseréljük az „igazi” karácsonyfánkat. Sosem voltam elragadtatva a műfenyőktől, mint ahogyan a művirágoktól sem. Persze korábban gyermektelen párként bele sem gondoltunk abba, miféle előnyei vannak a „koppincs” fának, inkább tiltakoztunk, mondván, hogy nem lengi be a szobát a friss fenyőillat. Ez persze így is van, de a hátrány mellett azért jó néhány előnnyel is kell számolnunk, főleg ha baba vagy kisgyermek is van a háznál. Kislányom egy hónapos volt élete első karácsonyán, ekkor döntöttük el, hogy a régi hagyományt megtörjük, legalábbis néhány évig biztosan műfenyőt fogunk feldíszíteni az ezüstfenyő helyett.

Hogy mégis milyen előnyei vannak a műfenyőnek, miért döntöttünk így?

·       Nincsenek lehulló tűlevelek, tehát amellett, hogy nem kell napi szinten zúgatni a porszívót, attól sem kell rettegnünk, hogy beleáll egy fenyőtű a picike tappancsba vagy ujjacskákba.

·       Gazdaságos megoldás, hiszen nem kell minden évben ezreket költenünk a fára, mivel évekig használhatjuk ugyanazt. A megtakarított pénzből pedig már akár ajándékot is vehetünk a gyerkőcnek!

·       Valószínűleg tovább maradhatunk ünnepi hangulatban, hiszen csak rajtunk múlik, meddig lesz a fa szobánk éke. Attól nem kell félnünk, hogy egy-két héten belül jelentősen megkopaszodik a fa, hiszen a már említett tűlevelek a helyükön maradnak.

·       És az sem utolsó szempont, ha esetleg gyermekünk megrángatja a fát, nem tud akkora kárt okozni, mintha az élő fába kötne bele! J Tehát balesetvédelmi szempontból is jobb választás.

A műfenyőt a fentiek fényében nyugodtan mondhatjuk gyermekbarát megoldásnak. Ha az igazi fenyőt hiányoljuk, akkor pedig újra visszatérhetünk hozzá, amint csemeténk kicsit nagyobb lesz. Egy kicsi gyerkőc esetében viszont nem elegendő csak a fa típusát kiválasztanunk, gondolnunk kell annak elhelyezésére, sőt, a díszekre is. Tavaly az íróasztal tetejére állítottuk fel a karácsonyfát, ahol nem volt elérhető a pajkos kis kezek számára. Őszintén szólva még folyamatban van az idei terv, egy két esztendős kisasszony kezei már majdnem mindenhová elérnek, de majdcsak megtaláljuk a megfelelő megoldást.

Ha nem tudjuk elég magasra tenni a fánkat, akkor még inkább fontos, hogy a lehető legveszélytelenebb díszeket használjuk. Se a gyermek ne tudjon benne kárt tenni, és persze ennek fordítottja is igaz, sőt, sokkal fontosabb: a dísz se jelentsen veszélyforrást a kicsire nézve.

A mutatós üveggömböket egy időre elfelejtjük, helyette számos más alternatíva van: például szebbnél szebb papírgömbök, dióhéjból készült díszek, horgolt angyalkák. A másik dolog, amit érdemes fontolóra vennünk, a szaloncukor kérdése. Én semmiképp nem fogok ehető dolgokat a fára aggatni, hiszen úgysem lesz hosszú életű, és persze az sem hiányzik, hogy kicsi lányom folyton csokiért visítson. Remélem, sikerült néhány hasznos tippet adnom a kisgyermekes kezdő szülőknek!