Praktikanya

Egyszerűsítés, tárgycsökkentés

Egy-egy utazás előtti pakolás mindig rádöbbent, milyen sok holmink is van voltaképpen, mégis milyen kevés is elegendő. Ilyenkor egyértelművé válik, melyik az az egy, vagy két mesekönyv, ami a legkedvencebb, és hogy a sok-sok játék közül is könnyedén kiemelkednek a szívnek kedvesek, amelyeknek mindenképp lesz helyük a bőröndben. Mennyivel egyszerűbb lenne a kevesebb!
Egyszerűsítés, tárgycsökkentés

Miből is lehet túl sok? Legegyértelműbbnek a túl sok tárgy tűnik, de számtalan választási lehetőséggel is szembesülünk nap mint nap. Elég, ha egy fogkefét szeretnénk vásárolni, és rögtön három polcnyi készletből kell kiválasztanunk a megfelelőt. Mérlegelnünk, átlátnunk kell(ene) ennek a tisztálkodási eszköznek a típusait, a fogmosással járó különböző előnyeit. Ide máris kapcsolható a túl sok információ, ami szintén korunk jellemzője. Emellett még a túlságosan nagy sebesség is jelen van a hétköznapjainkban, és így gyerekeink életében is.

Ha egyszerűbbre, lassabbra, átláthatóbbra vágyunk, ezt nem csak a környezetünkön, és a tárgyainkon kell kezdenünk, de érdemes az időbeosztást is átgondolni, az ezzel járó életritmusunkat.

Kim John Payne Egyszerűbb gyermekkorc. könyve átgondolásra késztet ebben a témában, és praktikus tanácsokat is kaphatunk belőle.

Lépjünk be hát a gyerekszobába! Érdemes a játékok kupacolásával kezdeni. Talán bölcs dolog ezt akkorra időzíteni, amikor nincs otthon a játékok kis gazdája. Három kupacot célszerű képeznünk, az elsőbe tegyük azokat a tárgyakat, amiket szeret, rendszeresen játszik is velük! A második kupac azoké a játékszereké, amiktől nekünk feláll a szőr a hátunkon (hangosan zenél, ízléstelenül ronda, totál haszontalan, nem egyezik az elveimmel, stb.) és még a gyerek se játszik vele. Ezektől búcsút mondhatunk. A harmadik kupac azoké, amiket azért kidobni mégse, mert kaptuk a nagynénitől, mamától, érthetetlen módon a gyerek odavan érte, stb., de nem a szívünk csücske. A tapasztalt szülők arról számoltak be, hogy a gyerekeknek nem tűntek fel a hiányzó, kettes kupacbeli játékok, csupán az, milyen jó kis átláthatóság, rend van a szobájukban. Hamar neki is álltak játszani, élvezték, ami van.

Az időbeosztás egyszerűsítése kapcsán hasznos ötlet például, ha iskola után nem passzírozzuk be sietve a gyerekeket az autóba, és sietés haza, hanem teszünk egy húsz perces sétát még a környéken. Így ténylegesen egymásra figyelve tudjuk megbeszélni, kivel mi történt aznap, és nem az autóban zötyögve, úton, egymást nem is látva, vezetés közben.

Amikor valami túl sok, annak az egyik tünete az öröm elvesztése az újdonság iránt. Ha a gyerek kap valamit, már nem tud örülni neki. Vagy - a habzsolás, az röpke örömélmény kergetése. Ha ezeket tapasztaljuk, érdemes megfontolni az egyszerűsítést.

Nem mellesleg pedig a kevesebb tárgy, eszköz, játék között a csomagolás is könnyebbé fog válni egy-egy utazás előtt!